Menu
0

Nick Maddix: Helikoptéra bezpečně

26. 10. 2022

Když přišel Zenon Bojko poprvé s montáží, kterou nazval helikoptéra, vypadala prapodivně. První pokusy o tuto montáž ale nebyly vůbec bezpečné. Často za sebou utržený kapr tahal pár metrů vlasce. Dost často to také končilo uhynutím. Výsledkem bylo to, že mnoho rybářů upustilo od používání této montáže. Dvacet let jsem se snažil najít cestu, jak tuto jinak úspěšnou montáž vylepšit. Přemýšlel jsem, jak ji vytvořit bezpečnější a přitom zachovat její vlastnosti – nezamotat se. V rámci experimentování s montáží jsem vyzkoušel několik variant, mezi jinými jsem použil šňůru s olověným jádrem. Na mnoha vodách v UK je ale používání olověných šňůr omezeno nebo přísně zakázáno. Proto musíte být vynalézaví, a jestliže chcete při lovu používat sestavu, která se nezamotá, sáhněte po flourocarbonu nebo jako já po Diffusion Camou leader. Já je s oblibou používám z velmi jednoduchého důvodu, na dně jsou téměř 100% neviditelné. Ať už je to řasa, štěrk, bahno, černá, zelená, hnědá, šedá barva, všechny barvy bude absorbovat a pro kapra to bude neviditelné. Navíc je zacházení s ním velice jednoduché a spojení s udicí nemůže být snadnější.

Trik, jak z helikoptérové montáže udělat bezpečnou, je velmi jednoduchý. Budete potřebovat korálek, který bude pod Diffusion leader, a spojovací uzel musí být takový, aby prošel bezpečně tím korálkem. Pak při případném utržení bude za sebou kapr vláčet jen samotný vlasec. Mám to pojištěné 15 mm dlouhou a 0,75 mm silnou silikonovou trubičkou na olovu. Do něj udělám otvor o průměru 6 mm. Délka trubičky se mírně zkrátí, ale průměr se rozšíří. Nyní budete mít dostatečný odpor pro kapra, který nasaje nástrahu, ale díky silikonu to vše bude náležitě pružné. To znamená, že při záběru to bude fungovat, ale jakmile se během zdolávání dostane olovo třeba mezi kameny, uvolní se zátěž a kapr bude mít v sobě jen háček a kousek vlasce.

Helikoptéra se hodí zejména pro lov na mělčinách. Při lovu na mělčinách musíte umístit dva korálky. Jeden 6 mm bude v silikonové trubičce a druhý 5 mm u zátěže, tak daleko, jak je velká vrstva bahna. To způsobí, že olovo klesne na dno, ale nástraha zůstane nad bahnem. Díky vlastnosti helikoptéry nezamotat se, je to na bahnitém revíru vynikající volba. Co si přát více?

Toto je to, co potřebujete – vytvořit bezpečnou helikoptérovou montáž 

Bezpečná helikoptérová montáž krok za krokem

Krok 1: Nasaďte 15 mm dlouhou silikonovou trubičku o průměru 0,75 mm na Diffusion Camou leader 

Krok 2: Roztáhněte průměr na 6 mm – Soft Taper Bore Bead 

Krok 3: Natáhněte trubičku na korálek u Diffusion leader

Krok 4: Korálek je v trubičce; je upevněný 

Krok 5: Navlékněte helikoptérový obratlík 

Krok 6: Nasaďte 5 mm Soft Taper korálek nad olovo 

Krok 7: Nasaďte helikoptérový kryt na olovo 

Krok 8: Přidejte spojovací klip 

Krok 9: Nyní nasaďte zátěž 

Krok 10: Toto je výsledek 

Jestliže se kapr při zdolávání dostane někam do vázky, bude za sebou vláčet vlasec i se zátěží. Poté se ale díky tlaku na korálek od zátěže osvobodí. 

Nick Maddix