Menu
0

JAK NA TO – VLASEC

10. 7. 2022

Spojení, které propojí rybáře s jeho trofejí, je jedním z nejdůležitějších prvků rybářského vybavení. Návnada nebo háček můžou být nejlepší na trhu… ale pokud se spojení přeruší, ostatní doplňky jsou k ničemu. Výběr správného vlasce vám umožní nahodit daleko a přesně, poskytne vám spolehlivou indikaci záběru a zajistí, že můžete zdolat i ty nejsilnější ryby. Výběr správného vlasce si proto zaslouží trochu větší pozornost než jen popadnutí první cívky, kterou najdete v obchodě. Pokud chcete vybrat správný vlasec, která za to stojí a budete ji používat s důvěrou, budete muset mít na paměti některé klíčové funkce.

Pro většinu rybářů lovících kapry bude monofil pravděpodobně jejich první a nejlepší volbou. Pro specifičtější použití je také k dispozici široká škála pletených a fluorovaných materiálů. Ale ne všechny monofilní vlasce jsou stejné, a proto budete muset přemýšlet o tom, za jakých podmínek budete vlasec používat.

Průtažnost

Každý monofilní materiál bude mít své hranice. Když je tlak aplikován na náš vlasec, stěna se nejprve napne a nakonec praskne. Při odhozu nám monofil poslouží jako tlumič prvotní energie náhozu, což může být užitečné i během boje.

Máme zde však take nevýhody. Pokud například chcete cítit okamžik, kdy olovo dopadalo na dno jezera, je nezbytný přímý kontakt. Každý centimeter, o který se monofil natáhne zkreslí vaši představu, jak vypadá vaše místo. Z tohoto důvodu většina lidí používá pletenou šňůru na jejich markerovacím prutu pro mapování místa. Použití šňůry vám poskytne daleko lepší zpětnou odezvu ode dna. V kombinaci s klipováním vám šňůra napomůže při velmi přesném náhozu dostat nástrahu na správné místo. Jakmile se monofilní vlasec zarazí o klip nastane efekt, kdy se díky průtažnosti monofil natáhne a vy tak nebudete nikdy přesní jako při materiálu s nižší průtažností. Materiál s nízkou průtažností vám také poskytne daleko jemnější a citlivější indikaci záběru. Existuje tedy mnoho výhod pletené šňůry, a proto bylo vyvinuto velké úsilí při vývoji monofilu TouchDown. Tento vlasec poskytuje o 50% méně průtažnosti ve srovnání s dříve vydanou SUBline.

Normální vlasec, jako je např. SUBline, tedy může být z produktové řady Korda vyřazen? Stejně jako bylo uvedeno, tento vlasec perfektně vytlumí nejen prvotní tlak při náhozu, ale take výpady ryb při zdolávání. Důmyslné propracování a technologický přístup tak promine rybářům I malá provinění a chyby. Díky těmto vlastnostem je monofil vhodný pro méně zkušené rybáře nebo lidi, kteří preferují tyto typy materiálů. Ve srovnání s většinou ostatních nylonových materiálů je SUBline rychle klesající monofil. I když bude vlasec vyskládán perfektně po dně, které bude kopírovat, kapr se při nasání háčku do tlamy okamžitě píchne a vlasec napomůže k dokonalému záseku a okamžitému kontaktu s rybou.

Ale je toho víc. Například rybáři, kteří dávají přednost častému nahazování. Časté nahazování stejně jako použití vlasce v náročných podmínkách vede k vysoké pravděpodobnosti poškození. Neustálá výměna vlasce povede také k vyšším nákladům.Vlasec je jedna z mnoha aspektů, které se bohužel musejí často měnit, což mnoho rybářů neslyší rádo. Jinými slovy vlasec, který nabízí široké spectrum výhod se stává Rybáři vyhledávaný. Pro tyto rybáře je nejlepší volba Carp Line.

Správná barva

Pokud se blíže podíváte na monofilní řady v sortimentu Korda, najdete zde dvě různé barvy. Tím, že korda nabízí odstín nazelenalé nebo nahnědlé barvy, je rybář schopen přizpůsobení se typu vody, kterou si sám zvolí. Zelená barva je nejvhodnější pro čisté vody s vysokou viditelností nebo s vodou zelenější barvy. Pro bahnité vody, které mají více hnědavou barvu, nebo když je dno pokryto listy, je vhodnější hnědá barva.

Menší průměry dávají kaprům šanci?

Zejména lidé, kteří loví většinu svého života, budou znát výroky „malé průměry jsou pro kapra spravedlivější“ nebo „používáním tenkého vlasce dávám kaprovi spravedlivou šanci“. Zvláště v minulosti bylo mnoho rybářů přesvědčeno, že kapr by měl mít šanci uniknout během boje. Ale ztráta ryby způsobuje rybářům spoustu frustrací a může vést k poškození ryb samotných. To je důvod, proč je třeba co nejvíce omezit šance na ztrátu ryb. Výběr vhodného vybavení je více fair play. Při použití jemného vybavení riskujeme utržení ryby i s montáží, kterou bude ryba tahat za sebou

Správný průměr

Podíváme-li se blíže na důvody, proč lidé preferují určitý průměr, je jediným důvodem nejspíše pevnost. Je však údaj pevnosti na balení testován na mokrém uzlu? Myslíte si, že jste schopni vyvinout sílu 15 nebo 20 liber při zdolávání kapra? Mnoho materiálů je také podceňováno a můžou být mnohem silnější než to, co je napsáno na obalu.

V mnoha případech je lepší se jen podívat na tloušťku.Většina přetržení je způsobeno narušením vlasce o ostrou překážků na dně jako je kámen, štěrk, můšle a podobně.

Nevýhodou silných materiálů je skutečnost, že jsou mnohem tužší a spolu se zvýšeným odporem vzduchu neumožní tak daleký nához. Takže když si chcete vyberat vlasec silnějších průměrů, je to něco, co je třeba zvážit. Tenký 10lb vlasec v kombinaci s shockleaderem je perfektní kombinací pro dosažení velkých vzdáleností. Vlasec 12lb je asi nejuniverzálnější. 15lb a 20lb jsou vhodnější pro náročné podmínky a poskytnou oporu v náročných situacích. Použití silných průměrů je doporučeno v místech, kde se vyskytuje velké množství kamenů a škebliček. Když zvážíte všechny výše uvedené faktory, mohlo by být užitečné mít nějaké záložní cívky s různými průměry. Takže ty náhradní cívky by se nakonec mohly hodit.

Kroucení vlasce

Výběr správného monofilu je jen polovina příběhu, protože než začnete rybařit, budete ho muset navíjet na vaše navijáky. Je dost divné, že se lidé příliš nestarají o to, jak je vlasec navíjena na cívku, zatímco je to jedna z nejdůležitějších věcí. Kvůli způsobu, jakým naviják navíjí vlasec na cívku, může dojít ke zkroucení vlasce. Pokroucený vlasec je výsledkem nesprávného namotnání vlasce v kombinaci s úzkou cívkou. Při výrobě je vlasec navíjen na velkou cívku bez jakéhokoli kroucení. Při opětovném navíjení více otoček se přidává to, že se vlasec kroutí při každé otočce navijáku. Vlasec se kroutí nejen při navíjení na cívku, ale take při zdolávání ryby, kdy se vlasec odvíjí přes brzdu navijáku. Samotné odvíjení vlasce za použití brzdy může vlasec pokroutit ještě o něco více.

Dobrý start                                                                                                                                 

Správně navinutý vlasec poznáte tak, že při povolení bude počet kroutících se pasáží co nejmenší. Někteří lidé tvrdí, že namáčení cívky s vlascem na noc v kbelíku s vodou před navíjením na cívku povede k lepšímu navinutí. Když jsme požádali našeho vývojáře produktů Toma Doveho o jeho názor, řekl nám, že vlasec nasaje velké množství vody, které bude mít vliv na uložení vlasce. Nezáleží na tom, zda se jedná o relativně krátkou část, která je v kontaktu s vodou při rybolovu, ale když je celý vlasec namočen do vody, nebude se v cívce dobře ukládat. Pro správné uložení doporučuje Tom Dove namočení vlasce na 30 až 60 minut. Všimnete si, že vlasec se stává měkčí a hladší. To vám umožní uložení vlsce do cívky velmi přesně a precizně.

Pokud provléknete vlasec očkem a upevníte jej do navijáku, můžete při namotávání nechat cívku s vlascem pod vodou.Vlasec důkladně upevněte v cívce navijáku. Můžete začít navíjet vlasec, zatímco zbytek vlasce je v kbelíku s vodou. Doporučujeme, aby tlak na vlasec byl držen mezi prsty nebo starým kusem látky, aby bylo zajištěno perfektní uložení. Pokud navinete vlasec příliš volně, neroztáhne se rovnoměrně do cívky a během odhozu způsobí uzly a jiné problémy. Chcete-li se ujistit, že se vlasec uloží správným způsobem, zastavujte a kontrolujte jednotlivé vrstvy.

Údržba

Během rybářské sezóny existuje několik věcí, které můžete udělat pro udržení vlasce v optimálním stavu. Pravidelně kontrolujte, zda na vlasci nedochází k malým nedostatkům způsobeným poškozením podvodními překážkami, aby se zabránilo zbytečnýmpřetržením. Důrazně se doporučuje odříznout několik metrů vlasce. Dalším trikem, který zajistí, že budete schopni používat vlasec po delší dobu, je projít se po souši a vyvinout delší část vlasce. Při navíjení vlasce zpět na cívku je vlasec držen v kusu látky, který odstraní mnoho nečistot a pokroucených míst. Vlasec se tak stane opět bezpečným. Konečným výsledkem je pak jistota, že nedojde k častému přetržení vlasce při zdolávání či náhozu montáže.

Hodně štěstí u vody.

Kevin Diederen