Menu
0

MONTÁŽE

1. 6. 2022

Kdykoliv je to možné, snažím se chytat s nástrahou na položenou a nikoliv  na vzplývavou nástrahu typu pop-up, protože když je dno čisté, mé možnosti prezentace jsou vždycky lepší. Ne každá montáž pro chytání na položenou se však hodí pro každou příležitost.

Pokud jste četli minulý článek víte, že existují tři základní pravidla, která určují typ montáže, který použiji. Je to typ revíru (vodní podmínky), druh rybaření a také typ nástrahy, který budu používat. Někteří sportovní rybáři používají pro většinu svého chytání pořád stejnou montáž a pokud pořád chytají na stejném revíru nebo na revírech podobného typu, je to naprosto v pořádku.  Je však užitečné mít i jiné možnosti, protože někdy jen nepatrná změna značně ovlivní vaši úspěšnost.

 • DROBNÉ NÁSTRAHY – KOMBI MONTÁŽ

Někdy je malá nástraha lepší než velká, zvlášť když rybaříme nad místem prokrmeným kukuřicí nebo pšenicí a potřebujeme se přizpůsobit druhu nástrahy, abychom docílili rychlejších záběrů. Lehká nástraha však často znamená častější zamotávání, protože háčkový návazec se bude při nahazování víc pohybovat, když ho nenapíná větší zatížení. U malých nástrah jako je tygří ořech a kukuřice nebo plastové nástrahy můžete hmotnost (nebo její absenci) využít jako výhodu. Pro tento typ prezentace nástrah jsou ideální kombi montáže, protože vám umožní předkládat nástrahu dost daleko od olůvka a ta tudíž působí na rybu daleko přirozeněji. Klíčem k úspěchu u tohoto druhu montáže je postarat se, aby tuhá část byla skutečně dostatečně tuhá a odtlačila nástrahu od olůvka. Pokud je nástraha příliš těžká, potopí se vedle olůvka a  háčkový návazec bude vytvářet smyčku. Tradiční kombi montáž je velmi účinná díky  využití dvou druhů materiálu vázaných společně, její vázání však bývá dost komplikované. Tuhý potahovaný  materiál, který lze zbavit povlaku, práci do značné míry usnadňuje, a právě k tomuto účelu byl vyvinut materiál Camotex Stiff.  Při používání lehké nástrahy musíte používat tuhý materiál, jinak se montáž při nahazování může zaplétat. Proto je hlavní část tuhá a poslední část u háčku je poddajná, aby umožňovala pohyb nástrahy.

Camotex Stiff – můj oblíbený materiál na návazce, zvlášť pro chytání s drobnou vyváženou nástrahou

Složení:

 • Velikost háčku 4 nebo  5, háček  SSBP Arma point
 • Camotex Stiff – světlé barvy
 • Dlouhý návlek proti zaplétání
 • Metodika

Vezměte  30 cm  materiálu  Camotex a stáhněte asi tak 7 cm povlaku. Pak udělejte smyčku na vlasec. Háček uvažte hladkým uzlem tak, aby  1 cm háčkového návazce u háčku byl odkrytý. Vlasec by měl být nyní dost dlouhý na dvě zrnka kukuřice, pšenice nebo tygřího ořechu. Navlékněte návlek proti zaplétání  a stáhněte menší část potahu z konce materiálu. Uvažte smyčku pro připojení obratlíku. Nechte přejít párou.

Tip  jako bonus

 • Před nahozením vždycky na mělčině zkontrolujte vyváženost háčkové nástrahy
 • Úpravy podle specifických podmínek a potřeb – kukuřici nebo tygří ořech můžete vyměnit za kriticky vyváženou pop up nástrahu.
 • Dvě zrnka kukuřice Enterprise pop up dokonale vyrovnávají háček– smrtící kombinace

DLOUHÉ VZDÁLENOSTI – vrtulníková montáž 

Při dalekých hodech se nic nevyrovná vrtulníkové montáži. Je přesná, bezpečná, aerodynamická a pokud ji použijete správně, jen zřídka se zamotá.  Samotnou tuto montáž můžete použít i mnoha jinými způsoby, například s odlišnými vzory háčků, s vyrovnávači atd., ale hlavní výhoda tohoto druhu montáže je v možnosti nahazování na dlouhé vzdálenosti. Pokud používáte dostatečně tuhý materiál háčkového návazce, nemělo by docházet k zaplétání.  Funguje na nejrůznějších substrátech dna, ať jde o naplaveniny, písek, bahno nebo štěrk. Pokud je dno měkké a pokryté naplaveninami, s oblibou umísťuji horní korálek vrtulníkové montáže asi 10 cm po vlasci nahoru  (pokud je vrstva nánosu opravdu hodně hluboká, tak ještě dál)  a používám kloubovou tuhou montáž připojenou ve vrtulníkovém stylu. Tím je háčková nástraha a především háček mimo naplaveniny. Pokud je dno tvrdé, s velkou oblibou používám obyčejnou nástrahu na položenou.  Abych podpořil optickou atraktivitu, s oblibou doplním boilie na háčku o falešnou kukuřici nebo použiji dvě malé nástrahy jako například  14mm sněhuláky, aby to bylo trochu nápadnější. Tohle funguje zvlášť dobře, pokud je voda trochu zakalená. Pokud jde o nástrahu na háček, je to vždy na rozhodnutí každého rybáře. Důležité je vždycky mít na mysli, že jak velice lehká, tak nadměrně těžká nástraha se nebude za letu otáčet a je pravděpodobnější zamotání.

Složení:

 • Materiál – Camotex soft 25 lb
 • Háček:   Arma Point SSC velikost 6
 • Extra dlouhý návlek proti zamotání
 • O kroužek Kwik Change O ring

Vezměte krátký kousek měkkého háčkového návazce  25lb Camotex Soft Hook Link (splétaná šňůra se zaplétá a  nylon je příliš tuhý) a uvažte na jednom konci vlasovou smyčku. Pro tuto montáž obvykle používám boilie a proto volím velikost háčku 4 nebo  6. Tvar je závislý na tom, jaké je dno. Pokud je kamenité nebo štěrkovité, volím svůj oblíbený SSBP. Na kamenitém dně je totiž dovnitř obrácený háček lépe chráněn před kontaktem s kamením. Pokud není na dně nic nebezpečného, používám háček  SSC (zakřivený s krátkým dříkem), opět ve středních velikostech, obvykle  4 až 6. Ten vážu hladkým uzlem a obvykle nestahuji žádný povlak kromě vlasce samotného, aby se háček zasekával opravdu agresivně. Kromě toho se to tak snáz váže. Při vázání uzlu omotejte čtyřikrát dřík háčku přes vlasec, pak dvě otáčky pod vlascem, aby nástraha čnělka ven z háčku co nejagresivněji. Je zapotřebí extra dlouhý protizaplétací návlek, aby se montáž opravdu nezamotávala, a pro připojení montáže k vrtulníkové sestavě je rychlovýměnný O kroužek mnohem lepší než obratlík, protože pak můžete měnit háčkové návazce bez stříhání a nového navazování, a navíc na dně není tolik kovu a trubiček, kterých si kapr vždycky může všimnout.

Obratlíkové závěsné olůvko a klip zajišťují v každé situaci dokonalou prezentaci

Tip jako bonus:

 • Při nahazování vždycky používejte sponu a soustřeďte se na pocit zátěže u dna.
 • Úpravy podle specifických podmínek a potřeb
 • Pro mimořádně daleké hody zkraťte montáž a použijte menší nástrahu i háček. Čím kratší verze a menší nástraha, tím je montáž aerodynamičtější a tím budete nahazovat dál.

VELKÁ RYBA / VELKÁ NÁSTRAHA – MULTI MONTÁŽ

Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších montáží, kterou používám, když chytám velké ryby s velkou tlamou, které mají rády velká sousta. Obvykle k tomu volím dvojitou nástrahu na položenou nebo třeba sněhuláka, ale tahle montáž nejlépe funguje s velkou a těžkou nástrahou. Už jsem četl i že  multi-montáž, jak je všeobecně známo, je vynikající montáž pro chytání se vzplývavými nástrahami pop up. Nechci to zpochybňovat a někdy se jako  pop up dá použít cokoliv, ale rozhodně  věřím, že lépe tato montáž funguje s velkou nástrahou. Hlavní důvod tkví v tom, že jakmile se háček v kapří tlamce zasekne, čím víc se ryba snaží nástrahu vyplivnout, tím víc se háček zarývá, jak se posouvá po háčkovém návazci. S touto montáží je nesmírně důležité používat háčkový návazec, který nebude zachytávat háček. Efektivita totiž spočívá právě v separaci háčku a nástrahy.

Složení:

 • Camotex Soft nebo potápivá šňůra  25lb
 • Háček SSBP velikosti 2
 • Odolný O kroužek (Heavy Duty)
 • Vnadicí nit
 • Návlek proti zamotání

Vezměte 30 cm materiálu  Camotex Soft nebo potápivé šňůry a  uvažte uzel vedený shora tak, aby vznikla smyčka 6 cm dlouhá. Provlékněte smyčku očkem háčku SSBP (vhodná je k tomu pletací jehla) a pak navlékněte  O kroužek. Protáhněte smyčku přes horní část háčku a utáhněte. Smyčka sklouzne po dříku háčku a zachytí se na jeho vnitřní straně. Umístěte kolem  uzlu hrudku wolframové pasty, aby byla montáž těžší, a na druhém konci uvažte smyčku pro připevnění rychloobratlíku.

Tip jako bonus:

 • Používejte hodně těžké olovo a systém  Kwik Clip, aby olovo klesalo při každém pozvednutí. V opačném případě olovo zůstává na sponě
 • Úpravy podle specifických podmínek a potřeb
 • Vlasec si připravte předem a namáčejte ho ve zvoleném chuťovém atraktantu.

Jak upevnit olovo?

Použité olovo, jeho velikost a zvláště způsob jeho upevnění jsou mimořádně důležité k tomu, aby montáž fungovala, jak má. Olovo slouží ke třem hlavním účelům a vždy stojí za to si to pamatovat.

 • Je tam, aby dostalo nástrahu nahoru a ven, kde ji chcete mít
 • Je tam, aby nástrahu drželo v požadované poloze
 • Je tam, aby podpořilo zaseknutí ryby.

Jakmile splnilo svůj úkol, stává se ve skutečnosti problémem, protože ryba je může zneužít k tomu, aby si pomohla od háčku. Základním pravidlem je – tvrdé dno = průběžné olůvko; měkké dno = obratlíkové olůvko. Pokud se v prochytávaném místě vyskytuje hodně vázek, travin atp., hledám jiné možnosti, jak spustit olůvko, buďto průběžné shazovací montáže nebo spony, jinak všeobecně platí pravidlo co největšího olůvka, nesmí se ale zabořit příliš hluboko do dna.

Mějte krásně a hodně úspěchů.

Rob