Steve na posledním výletu do Polska za velkými rybami narazil na zajímavé věci.Už to tak vypadá, že řízení je nedílnou součástí mé rybářské praxe, za volantem strávím hodně času  – při mé poslední výpravě na vzdálený konec Polska to bylo 17 hodin!Plán zněl lovit na jezeře Miloszewskie, což je rozlehlá a značně hluboká lokalita, kde hloubka místy klesá k 85 stopám. To je okolnost, která vás vždycky přinutí trochu více přemýšlet nad lokalizací a prezentací nástrahy. Ale já se na hlubokých vodách cítím jako doma, takže byl přede mnou docela slibný rybářský týden. 

sorting-everything-at-the-start

Tento revír je poměrně populární, takže je o něm i hojně napsáno, z této stránky jsem se tedy nemusel o nic snažit. Dozvěděl jsem se, že zde žije spousta ryb mezi 15 a 25 lb, ale některé nad 40 lb až do rekordu okolo 65 lb. Bylo rovněž docela horko – teplota vody dosahovala 25 stupňů. Neočekával jsem tedy, že by se ryby v těchto podmínkách nějak masivně krmily. Očekávaly se bouřky a já doufal, že by tak došlo k osvěžení jezera. 

the-stabilised-key-did-the-business

V hlubších jezerech hraje hloubka vždy významnou roli. Mělčiny spadávají velmi příkře do 12 až 15 stop a odtud do hloubek okolo 22 stop. Zde se průběh dna vyrovnává, aby následně hloubka klesla až k 80 stopám. Neznal jsem žádný bod, abych věděl, od jaké hloubky se mám odrazit. Abych začal, rozmístil jsem moje tři pruty v 15, 20 a 25 stopách. Ve vodě mělčí než 12 stop byla trocha porostu, ne moc, ale dost na to, aby to přilákalo nějakou rybu. Následně pokračovalo dno naprosto čisté a pevné až do hloubky okolo 22 stop. Potom již bylo poněkud jemnější. Předpokládám, že většina rybářů preferuje lov na pevném podkladu, ale podle mého názoru mohou být oblasti s jemnějším dnem mnohdy produktivnější. 

Co se týká krmení, použil jsem směs, na níž jsem zvyklý. První volba padla na značku The Key Stabilised, ale ještě s přídavkem Instant Action stejně jako s partiklem Salted Mini Mix. Do prvního záběru nebylo ani vhodné krmit nějak masivně. Vypadalo to, že by ryby mohly okolo plout v hejnech, a kdybych byl na správném místě, mohl by se záběr dostavit poměrně rychle. Vše ale ukáže čas!

the-first-swim-had-produced-but-i-felt-a-move-was-in-order

Dorazili jsme na místo na počátku víkendu, bylo zde tedy dost rušno a rybářský tlak, víc než cokoli jiného, na den nebo dva ryby zabrzdil. Ale hned za brzkého pondělního rána, když se vše uklidnilo, ozval se poprvé alarm s lyscem 26 lb, jenž sebral nástrahu Stabilized Key na prutu nahozeném v hloubce 20 stop. Následujícího rána se situace opakovala s lyscem 31 lb, opět na The Key, ovšem tentokrát z hloubky 25 stop. Zdálo se tedy, že ryby preferují hlubší vodu a zarostlé mělčiny je moc nelákají. Na začátek to bylo perfektní, jenže já jsem pořád cítil, že nejsme na tom správném místě, a mou mysl zaměstnávaly myšlenky na stěhování. Většina z míst, kde jsem chtěl chytat, už byla zamluvena nějakou dobu dopředu, mým jediným plánem bylo počkat den či dva a následně se posunout o jedno místo doleva, kde se rýsovaly mnohem lepší podmínky. Jakmile to tu kolegové opustili, využil jsem šanci a ihned jsem se přesunul. 

Dno nového místa bylo vlevo pokryté hustým porostem a z něho vybíhal štěrkový výběžek, a to byla první (a jediná) zajímavost, jíž jsem na tomto dně nalezl. Ale já si pořád představoval hlubokou vodu, takže jsem to nemínil ignorovat. Taktika zněla krmit masivně a hustě na místě boiliem a partiklem, zatímco na hlubších místech jsem hodlal rozhazovat kuličky Key Stabilised na širší ploše. Na všech prutech byly stejné montáže s 35lb šňůrou Silt Combilink a bezuzlovým uzlem navázaný háček Uni hook velikosti č. 4 a nástraha „na panáčka“.

some-of-the-polish-carp-are-a-bit-special

Spodní místo mohlo být dobré, ale nakonec jsem udělal dobře, že jsem se přestěhoval, jelikož hned první noc mi přišlo 5 ryb a největší vážila 35 liber a 4 unce. Tři zabraly na štěrkovém výběžku a dvě v hlubší oblasti. Je zajímavé, že obě největší ryby zabraly ve větší hloubce okolo 25 stop. Že bych na ně kápl? Často dostávám otázky na cílené zaměřování se na větší ryby a na to, zda v tom hraje důležitou roli právě hloubka. 

first-fish-on-the-bankAbych zdůraznil právě tento bod, následující noc přinesla 4 ryby, dvě na výběžku a dvě na hlubší vodě. Obě menší byly opět uloveny na výběžku, zatímco místo s hloubkou 25 stop přineslo překrásné kapry 30 liber. Bylo skvělé mít dvě produktivní oblasti, ovšem všechny záběry se odehrávaly v průběhu noci do rána.  Je ale velmi zvláštní, že noci v této části Evropy jsou dost krátké, stmívá se okolo 11. hodiny a světlo je již ve 3. Problém je pořádně se vyspat, jelikož je tak málo hodin tmy, a když už padne tma, ryby se začnou krmit. Takto krásné problémy jsem musel řešit!

Třetí, poslední noc přinesla dalších 6 ryb. V prvních dvou dnech na prvním místě jsem ulovil dvě ryby. Po přestěhování jsem jenom za tři noci podebral 16 kaprů. Boilies Key Stabilised opět prokázalo, že chytá ryby kdekoli a účinkuje hned od začátku. Je hanba, že jsem neměl více času a nemohl zkusit lovit v opravdu velkých hloubkách. Možná bych zde vylovil ty pořádné kousky. 

Musím říci, že polští kapři jsou úžasní – takový druh ryby, který si každý oblíbí. Už jsem na některých velkých polských vodách chytal a jezero Miloszewskie je další z těch, které jsem si opravdu užil. Určitě se sem vrátím a příště pustím pruty ještě hlouběji a třeba budu mít příště šanci ulovit skutečného obra!

another-great-trip-to-poland

Více informací o jezeru  Miloszewskie Lake na www.miloszewskie.pl