V tomto kratším článku bych se s Vámi rád podělil o zkušenost, kterou jsem získal při letošních mnoha krátkých vycházkách na jeden svazový stojatý revír. Nejprve bych se rád zmínil o této vodě, která má rozlohu něco přes 8 ha a je zde značný rybářský tlak a to především z důvodu velmi dobrého zarybnění. I přes to, že tento revír byl vybudován teprve před devíti lety, jde zde již velmi slušná rybí populace, především kaprovitých ryb. Já na tuto vodu podnikám ve většině případů jen krátké, několikahodinové vycházky, jelikož času je málo a zde je slušná šance i za velmi krátkou dobu udělat několik záběrů od slušnějších ryb. Revír znám již velmi dobře, pod vodou není moc zajímavostí, je zde jeden ostrov, jeden val, který odděluje mělčinu, ale jinak je to jedna velká placka s hloubkou okolo 1,5m a v nejhlubších místech 2,5 – 3 metry.

Letošní jaro jsem se zde lovil nejčastěji večer, mezi 19-20 hodinou jsem přijížděl, takže jsem měl většinou zhruba 4 hodiny lovu. Klíčové vždy bylo ryby najít. Hlavním vodítkem mi bylo samozřejmě počasí a především vítr. Rád lovím u zmiňovaného ostrova, okolo kterého je taková menší hrana ke břehu ostrova a tak jsem si většinou vybíral tu špici ostrova, kam foukal vítr, pokud tedy zrovna foukal. Ze začátku jsem volil na jeden prut vždy nějakou pop up nástrahu, velkým favoritem je u mne banán v průměru 14mm, ale zkoušel jsem i černý pepř a další příchutě i velikosti. Na druhou montáž jsem různě kombinoval kouli na dno či na panáčka, ale po pár vycházkách jsem se zaměřil čistě na samostatné pop up nástrahy. Montáže jsem používal dvě a to již notoricky známou – ronnie rig, ta mi zde fungovala bezvadně a poté jsem to ještě kombinoval s montáží multi-rig, ovšem tuto montáž jsem si různě upravoval tím, že jsem vyvažovací broček dával různě daleko od háčku nebo jsem ho nepoužil vůbec, tím jsem měnil vzdálenost mé nástrahy ode dna a to v rozmezí 5 – 10 cm. Tím, že jsem používal pouze pop up nástrahy, většinou středního průměru, jsem samozřejmě zvyšoval šanci, že mou montáž nasaje i bílá ryba či nasazení kapříci, což se samozřejmě také dělo, nicméně nebylo to zas tak časté. Nejhorší období, ve smyslu prochytávání se přes mále kapry, bylo klasicky po vysazení násady, ovšem to netrvalo tak dlouho, jelikož většina vysazených kaprů relativně rychle skončila u někoho v mrazáku, bohužel zde již častý jev.

V období jara jsem samostatné pop up nástraze věřil na 100%! Během několika vycházek se mi podařilo ulovit mnoho ryb v rozmezí 8 – 12 kg, což bylo velmi potěšující v porovnání s časem, který jsem u vody mohl být. Nicméně s příchodem léta a oteplující se vodou jsem na samotné pop up nástrahy zaznamenával stále méně a méně záběrů. Tou dobou jsem tedy na druhou montáž volil většinou jednu potápivou kuličku v průměru 20mm, což se během léta ukázalo jako mnohem efektivnější, než samostatně nastražená pop up nástraha. Téměř až do půlky srpna jsem vždy ještě dával popkám šanci alespoň na jeden prut, ale záběrů bylo skutečně velmi málo.

Během léta se mi do ruky dostala novinka – CSL rychlorozpustné boilie v průměru 20mm. Nakořeněná kulička, která pracuje skutečně rychle, přitom střed zůstává stále tvrdý! Ideální nástraha na takto krátké vycházky. První seznámení proběhlo právě na tomto revíru a hned při druhé vycházce se mi povedl krásný vysoký lysec s váhou lehce přes 10Kg. Po tomto jsem již nad popkami (pro toto období a na tomto revíru!) definitivně zanevřel. Na konci léta jsem volil vždy už jen potápivou nástrahu a to buď 1x20mm nebo 2x20mm a snad na každé vycházce jsem měl alespoň jeden záběr.

Bylo to pro mne opravdu zajímavé zjištění, jelikož pop up nástrahy jsem si velmi oblíbil a zaznamenal jsem mnoho úspěchů, když mi u háčku vzlínala jedna malá plovoucí kulička. Nicméně zde jsem téměř vždy chytal stejná místa, téměř vždy jsem volil podobnou taktiku krmení a celkově se můj styl lovu příliš nelišil mezi jednotlivými vycházkami, ale i tak jsem s oteplující se vodou zaznamenal reálný pokles zájmu ryb o tuto jinak velmi atraktivní nástrahu. Ovšem nejzajímavější je to, že během loňského léta jsem na tomto revíru pravidelně lovil na pop up nástrahy i během léta a byla to pro mne pravděpodobně nejúčinnější zbraň, kombinace ronnie rig + banánová popka 14mm byla sázka na jistotu… v roce 2019…

Už jsem si pomalu začínal myslet, že tento revír skutečně znám a vím jak na něj, ovšem opak byl pravdou, což je přesně to, co mě na tom našem krásném koníčku či dokonce životním stylu baví! To co fungovalo dnes, zítra platit nemusí! To co fungovalo včera, zítra již nemusí… ale může! Takže má rada zní velmi jednoduše, nikdy nezapadněte do stereotypu, mějte oči otevřené, zkoušejte a vždy se snažte udělat něco navíc, poté se vždy úspěch dostaví, někdy dříve, někdy o něco později…

Za tým CarpDreamAssociation

Martin Kašík