Podzim je jedno ze čtyř ročních období, je to přechod mezi létem a zimou. V klimatických podmínkách mírného pásu se právě na podzim sklízí většina úrody a co na to ryby…

Teploty padají stále níž a počasí nám tím dává znamení, že je tu to pravé období na velké kapry krmící se na zimu. Je to má oblíbená část roku, kdy se u vody snažím trávit co nejvíce času. Na letošní začátek podzimu jsem si naplánoval výlet na jednu zahraniční vodu. Týden před odjezdem se rapidně ochladilo a já doufal, že toto ochlazení rybám přinese tu správnou podzimní žravost. Nebudu rozepisovat, jak jsem doma balil, vždyť to každý z nás zná a jistě mi dáte za pravdu, že to není zrovna ta příjemná část, kdy neustále přemyslíte, jestli jste něco nezapomněli.

img_1744Ihned po příjezdu k vodě jsem si šel obhlédnout situaci u jezera. Byl jsem rád, že zde loví pouze pár místních kaprařů a vytipovaná místa byla volná. Bohužel zde byl zákaz vjezdu k vodě, takže mě čekala cca 800m dlouhá cesta s plnou polní na zádech. Nemusím říkat, že to byla hračka, protože to vážně bylo šílené.

img_2166Ihned po vybalení všeho potřebného jsem se vydal na vodu zmapovat si, co vlastně přede mnou voda ukrývá. Lovil jsem zde už potřetí, ale v této části jezera jsem se nacházel poprvé. Byl jsem dosti překvapený, co všechno se nachází pod vodní hladinou. Narazili jsme na několik lavic a hran rapidně padající do hlubší části jezera. Tyto anomálie jsem si ihned označoval malými H bójkami, abych věděl, kam přesně montáže položit.

img_1804Jako další faktor, který se později ukázal jako hodně klíčový, byl fakt, že dno bylo celé pokryté několika centimetrovou vrstvou bahýnka. Ale na hranách, které jsem si označil, bylo krásně tvrdo. Dno bylo otlučené od krmicích se kaprů.

img_1981Jarda mě na tuto výpravu vybavil novinkou na rok 2017, boiliem řady Legend Range, Biokrillem. Již po otevření se na mě vyvalila krásná přírodní vůně krillu. Věřil jsem, že to bude ta správná volba do ochlazující se vody.
Jelikož vím, že na této lokalitě perfektně funguje prezentace na panáčka, sáhl jsem na kombinaci s pop up bílý pepř zakápnutým esenciálním olejem Black pepper. Montáže jsem do vody dostal těsně před setměním a doufal, že se brzy ozve jeden z prutů, které jsem opravdu pečlivé položil na tvrdé hrany.

img_1769
S tmou jsem seděl u udic a poslouchal všemožné zvuky, zda z nich náhodou neuslyším vyskočit kapry. Vtom se ale ozval můj prut a byl to první kapřík této výpravy. Měl jsem neskutečnou radost, že záběr přišel tak brzy a má důvěra v boilie Biokrill rostla. Montáž jsem opět položil přibližně na stejné místo. Vždy, než jsem tak učinil, řádně jsem si samotným olovem proťukal dno, abych měl jistotu, že se jedná o správné místo.
Od prvního záběru uběhly teprve dvě hodiny a mně se ozval signalizátor. Swinger padl směrem dolu a mně bylo jasné, že je to další záběr. Po záseku jsem cítil silný tah. Neváhal jsem a rovnou vyrazil za rybou na vodu, abych nic nepodcenil a v pohodě ji zdolal na volné vodě. Nedala mi ani metr. Stále se držela u dna a já věděl, že to je ryba, pro kterou jsem přijel. Byl jsem nervózní, nelze to popsat slovy… Třesoucí se ruce to vystihovaly asi nejlépe. Najednou se před lodí vynořilo mohutné tělo velkého lysce a já ho hned napoprvé navedl do podběráku. Byl jsem štěstím bez sebe! Obří lysec bez jediné vady na kráse. Nemohl jsem si přát lepší začátek. Rychle jsme ho nafotili, udělali krátké video a šup s ním zpět do svého živlu. Byl jsem v takové eufórii, že jsem ani nechvátal s další vyvážkou.

img_2164

Seděl jsem v pohodě v křesílku a prohlížel si ve foťáku toho krasavce. Konečně se mé ruce přestaly třást. Uklidnil jsem se a mohl tak vyvézt svůj prut na místo. Jediné, co se zbláznilo, bylo počasí. Během chvíle se zvedl silný vítr, který se mi rapidně snažil překazit položení montáže, což se mu také povedlo. Nemohl jsem v tom větru nalézt úspěšné místo, jelikož jeho velikost byla cca 0,5 m na 0,5 m, takže jsem montáž položil do bláta a byl zvědavý, zda se odtamtud záběr dostaví.
Samozřejmě nepřisel. Tak, jak jsem si myslel, několikrát za noc jsem se vzbudil a doufal, že se hlásič ozve. Bohužel, do rána se už nic nedělo. Akorát ne a ne přestat foukat. Naopak. Vítr stále zesiloval a tím nám dost znepříjemňoval samotný lov. Doufal jsem, že přestane foukat alespoň navečer, ale to jsem se dost mýlil. Vítr nepřestával skučet po celé tři dny, které jsme na vodě trávili. Za tu dobu se mi podařilo ulovit ještě několik místních krasavců, kteří krásně nabírají sílu na zimní spánek, ale krasavce, kterého jsem ulovil první noc, se mi už nepodařilo překonat.
Ještě stále však chytat můžeme a tak nezbývá nic jiného, než opět vyrazit k vodě a pokusit se přelstít nějakého toho krasavce. Ale o tom zase někdy příště…

Marek Schejbal