Improvizovaný ZIG RIG!

Všichni to známe, počasí tzv. “olej”. Aktivita rovná se nule a rybu ne a ne přimět k záběru.

Důvodem může být, že se ryby nenacházejí u dna, nekrmí se na vašem krmném místě, ale plavou kdesi ve sloupci. V tuhle chvíli můžeme samozřejmě počkat na změnu, doufat v náhodný záběr anebo jít štěstíčku naproti a trochu zaimprovizovat. Nemusí to vyjít, dle mého názoru metoda zig-rig není produktivní na všech vodách. Jsou vody kde to funguje a vody kde vůbec. Ale co, jen sedět a čekat na něco čemu moc nevěříte je frustrující.

Zkuste změnu a třeba se zadaří. Nepoužívám tuhle metodu moc často, takže většinou nemám připravený žádný vnadící zig-rig mix. Není ale těžké si nejaký vyrobit. Ruku na srdce každný má ve své výbavě nějaké ty starší plovky kterým moc nevěří, vůbec je nepoužívá, ale vozí je sebou jako snad nějaký talisman.

Tohle může být chvíle jejich využití. Nadrťte je na různou hrubost, namočte do vody a přidejte jakékoli pečivo, nechte vše nasát a umýchejte do konzistence husté polívky. Pokud chcete a u sebe máte, ochuťtě a ovoňte jakýmkoli tekutým či sypkým atraktantem, není to ale úplně potřeba. Plovky už většinou nějakou esenci obsahují a pečivo rybám voní a chutná také dost. O navázaní zig-rig návazce už toho bylo řečeno dost a každý má nějaký ten svůj vyzkoušený recept. Podle mě důležitá věc je aby vše dostatečně plavalo a to stoprocentně zajistíme použitím plovoucího vlasce a plovoucí pěnovou nástrahou namočené v tekutém atraktantu umístěné blízko choddového háčku vel.8 nebo 10 (dle použité velikosti nástrahy). K upevnění plovoucí nástrahy rád používám vrtáček se zarážkami kvůli jednoduché výměně. Další důležitou věcí je při použití návazce delšího než váš prut, odpadávací olovo a závěska která po odpadnutí olova projde předním očkem vašeho prutu. Není nic horšího než když máte na prutě zdolaného kapra a kvůli zaseklé závěsce anebo olovu před předním očkem ho nemůžete jednoduše navézt do podběráku.

Dají se použít i malé feederové závěsky se zkráceným ramínkem a pokud vám i přesto olovo neodpadlo je nutné ho odepnout ručně. Což se zdá nemotorné, ale s trochou cviku se dá zvládnout zakloněním prutu za vás, čímž olovo v závěsce přitáhnete nadosah a olovo ručně odepnete.

Pokud se vám toto nechce podstupovat je další možností použití místo zajištovacího převleku na závěsce PVA pásku, ta při náhozu olovo podrží a odpadnutí olova již po záběru vůbec nic nebrání. Teď už to jen celé dostat na to správné místo a správnou hloubku na kterou můžeme přijít jedině zkoušením. Já většinou začínám těsně pod hladinou a pak návazec postupně po metru zkracuji. Výhoda zig-rigu je, že jakoby přidáte výběru vašeho lovného místa další rozměr. Celou montáž můžete na své místo buď zavést člunem a přesně na ní vylít váš vyrobený zig-rig mix anebo nahodit a přikrmit uzavřenou raketou. K nahazování dlouhých návazců je skvělý pomocník magnet, který jednoduše našroubujete na vidličku a natočíte směrem náhozu.

Před magnet na vidličce vyskládáte návazcový vlasec tak aby se nezamotal a magnet zajistí že se háček před náhozem nikde nezapíchne.

Je pravda že na zig-rig jsem nikdy nechytl žádného svého rekordního kapra, ale o to mi také při jeho použití nikdy nešlo. Šlo mi o záběr a ten mi častokrát přinesl.

Jan Kůs