Na délce návazce hodně záleží…

Steve Briggs

Nahazujete se stejně krátkými návazci jako všichni ostatní? Na kratší už by to snad ani nešlo… nebo ano? Zkušené kaprařské eso Steve Briggs se zamýšlí nad rozdíly mezi krátkým a dlouhým návazcem. 

Pro mnoho kaprařů se staly montáže a celá teorie montáží hotovou posedlostí a já sám si vždycky nejsem jistý, zda jim takový na detailech založený přístup vůbec může být na pomoc a zda jsou dlouhodobě schopni nachytat víc kaprů nebo ne.

Můj pohled je tak trochu jiný, a když vážu montáž, vždycky říkám, že by měla být schopna vytáhnout tu největší rybu z jezera, již jsem schopen zaseknout. Je to pro mě lepší než vázat jednu takovou, která by mi měla přinést jeden nebo dva záběry navíc.

V průběhu let jsem svůj přístup rozhodně zjednodušil: Myslím, že mi to pomohlo, a z velké části se tak můj přístup k rybolovu stal jednotný. Nepoužívám montáže Chod Rig a zároveň jsem nikdy neuvázal Ronie Rig. A to jednoduše proto, že necítím, že by mi to nějak pomohlo nachytat více ryb. Ovšem jedna věc, které absolutně věřím, je důležitost délky návazce.

Pořád jako za stara

Pro lov ze dna obvykle používáme délku návazce od 6 do 10 palců, což se většinou vždycky považovalo za optimální délku. Tato délka je skutečně optimální nebo je to něco, o čem vlastně nemusíme ani moc přemýšlet? Vsadím se, že když v následujících několika dnech půjdete okolo jezera, každý, kdo chytá ze dna, bude používat podobnou délku návazce. Jestliže chce rybář udělat změnu, většinou návazec zkrátí, protože si myslí, že rybu rychleji zasekne dříve, než ryba někam zmizí. Znám ten myšlenkový proces, který tomu předchází, ale zároveň si myslím, že se jedná jen o jakousi obecnou představu, stejně jako když většina lidí používá světlé nástrahy nebo je něčím převoní s představou, že je to pro ryby atraktivnější. Stejně tak je tomu s kratšími návazci, a logicky by to tak snad i mělo být.

 

Do sáčku

S kratšími návazci jsem hodně pracoval a měl jsem s nimi také své zkušenosti. V mojí výbavě měly kdysi své místo. Jendou mi ukázaly svou hodnotu, a to bylo během prvního poháru World Carp Cup, kterého jsem se zúčastnil. Bylo to ve Francii ve Fishabil. Ačkoli moje použití PVA sáčků bylo docela omezeno, na zkušební výpravě o několik týdnů dříve jsem zaznamenal, že ryby velice dobře reagují na způsob lovu s PVA a s peletami. Dnes už se toto použití tolik nevidí. Lidé dnes používají malé punčošky s normálnějšími nástrahami, ale v té správné situaci může být PVA sáček s peletami naprosto devastující – a to natolik, že to vedlo k hladkému vítězství v celém tomto zápolení. Lovil jsme mezi několika pařezy, a ačkoli to nebylo to nejdůležitější, pomohlo mi to udržet při náhozu všechno uvnitř sáčku. Mohl jsem si tedy být jistý, že po náhozu je na dně všechno prezentováno, jak má být. Když se všechno namačkalo do toho malého sáčku, nebylo nutné mít dlouhý návazec a většina lidí, kteří loví s pevnými PVA sáčky po mnoho let, také používá krátké návazce. Když říkám krátké, mám na mysli tak 3 – 4 palce. Nástraha by měla být tím prvním, co je v rohu sáčku na dně, a hrot háčku by měl být jen lehce zachycen do PVA, aby držel na správném místě. Než se dá olovo, mělo by se přidat několik pelet, takže se celá sestava bude zmenšovat jako inline zátěž. Pelety vyplní nejzazší části rohů a díky tomu je největší zátěž na dně sáčku, a to je při nahazování výhodou. Zbytek prostoru sáčku by měl být také vyplněn peletami, a pokud je to možné, drceným boiliem. Následně se sáček na vrchní části zalepí nebo zaváže. Při kombinaci návazce a pevného PVA sáčku je dobré použít na návazec jemný materiál.

Vedle praktičnosti, co se týká možnosti vměstnat celý návazec do malého sáčku, pracuje malá délka návazce výborně, jelikož jakmile se sáček rozpustí, potom se celý obsah sáčku rozprostře po dně v malých směstnaných hromádkách. Jakmile se ryby přiblíží a začnou přijímat potravu, krmí se velmi blízko tomu jednomu pravému místu, což je trochu něco jiného, než když se krmí na širším prostoru individuálně rozprostřenými částečkami potravy. Co by se ale ještě mělo zvážit, je to, že to byly spíše menší ryby, které jsem chytal – do dvaceti nebo lehce přes dvacet liber. Myslím, že největší ryba, kterou jsme takto po pěti dnech rybolovu chytili, vážila 28 liber, a ta přišla na jinou sestavu. Jsem si jistý, že krátké návazce jsou mnohem efektivnější při lovu menších ryb. Tento fakt má evidentně něco společného s tím, jak rozdílně se velké ryby krmí a sbírají nástrahu. Přiznám se, že moje zkušenosti z aktuálního pozorování, co se stane s velkou a malou rybou při rozdílné montáži, jsou velmi omezené a z větší části založené na tom, co se stane na prutu a montáži během lovu – pro mě osobně je to významnější, i když to nezní tak vzrušujícím dojmem.

Short link loser

Nejsem přesvědčen, že krátký návazec je vhodný na velké ryby. Zkusil jsem krátký návazec například na jezeře Rainbow ve Francii. Toto jezero pravděpodobně zažívá mnohem větší tlak než jakákoli jiná voda, kterou znám. Všechna lovná místa jsou zamluvena doslova na každý den v roce a tamní ryby zažily už asi úplně všechno. Na chvíli jsem si jako většina ostatních přede mnou myslel, že když jsou ryby opatrné, pak všechno spočívá na kratším návazci a tento způsob je cestou dopředu. Tyto metody byly rozumně zdůvodnitelné, ale přišel jsem na to, že kratší návazce vcelku nezabírají. Co se začalo s kratšími návazci dít, bylo to, že jsem měl několik padáků a ostrých škubnutí, které vyzněly do prázdna, jelikož se ryby píchly pouze do kraje pysků.

Bylo poměrně jasné, že jakkoli opatrné ryby byly, zkracování návazce mi určitě moc nepomohlo. V horlivém bádání jsem se nadchl pro experiment s prodloužením návazců.

Nemůžeme diskutovat o krátkých návazcích, aniž bychom nezmínili montáže Chod. Nemyslete si, že se pletu. Vím, že montáže Chod Rig nachytaly už celou spoustu ryb celé spoustě rybářů, ale nikdy jsem nepřišel na to jak. Problém s Chod Rig nespočívá v tom, že nepracují, jelikož jsem o nich jednu dobu méně pochyboval a dosáhl jsem s nimi docela dost záběrů. Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že většina ryb z těchto montáží padala. Za sebe mohu říci pouze to, že jsem slyšel všechny argumenty pro tyto montáže, ale věřte mi, vyzkoušel jsem všechny metody, které používají ostatní lidé, a radil jsem se o nich, ale nakonec do dnešního dne přibližně 80 % ryb, které jsem zasekl na Chod Rig, spadlo z prutu. To tedy právě není to, v čem bych chtěl pokračovat, proto jsem je dodnes znovu nevyzkoušel. Nechtěl jsem v tom pokračovat, nebylo to nic pro mě. Na nedávné výpravě do Polska jsem lovil vedle přátel ve stejné oblasti. Všichni jsme chytali vytrvale každý den. S mými základními montážemi jsem podebral 20 ryb, které jsem zasekl. Jen o několik ryb jsem přišel. Na druhé straně chytali kolegové a oni všechny ryby vyřízli, a to díky používání Chod Rig. Vyprávěl jsem jim svoji historii s těmito montážemi a oni tyto montáže vyměnili za něco jiného. Od té doby pak nepřišli o jedinou rybu. Zajímavější je, že já osobně nevěřím, že jsem nenachytal méně ryb tím, že nepoužívám montáže Chod Rig ani jiné krátké montáže. Nebudu se proto o nich již zmiňovat.

Zaměřte se na návazce

Většina z nás rok od roku s jistotou rutinně používá delší návazce při lovu z hladiny nebo při lovu se Zig Rig. Nemyslíme si při tom nic zvláštního o používání návazců v délkách od 5 do 10 stop a ne několik málo palců. Na hladině je hlavní oddělit nástrahu od něčeho, co nám signalizuje záběr. Dělám to také, ale nejsem si jistý, že to tak má být, jelikož sice takový plovák rybu neplaší, ale často můžete vidět, že se jej ryba pokouší z hladiny nasát. Jestliže jsou právě dobré světelné podmínky, pak je možné nástrahu na hladině na kratší vzdálenost sledovat očima. Tehdy můžeme zaseknout okamžitě po tom, co ryba nasála naši nástrahu. Ale už se to stalo tolikrát nám všem, že jsme nedávali pozor a rybu jsme promarnili. Takže když je dlouhý návazec efektivní na hladině, proč by tomu tak nemělo být i na dně? Jednoduše by to tak mělo být, ale nevidíte to nikoho tak dělat…

Vrátil jsem se na Rainbow, krátké návazce se ukázaly jako neefektivní, proto jsem se rozhodl jít jinou cestou a používat návazce, které byly dlouhé víc než dost. Začal jsem experimentovat s návazci s délkou okolo dvou stop. Vypadaly trochu zvláštně, byl to od normálu opravdu hodně velký rozdíl, ale něco vám řeknu. Fungovaly a fungovaly dobře! V zimní sezóně jsem byl na stanovišti číslo 19. Bylo to během opravdu tuhého období v únoru, kdy se toho nijak moc nenachytalo. Chytal jsem vedle jednoho z nejúspěšnějších zdejších rybářů. Tomu se povedlo ulovit jednoho malého lysce za celou výpravu. Nepleťte se, těžko se mi odjíždělo, jelikož jsem ulovil půl tuctu ryb a všechny přišly na ten samý prut – na ten, kde jsem testoval dlouhý návazec. Mnohokrát potom, kdy jsem použil dlouhý návazec, jsem se setkal s dobrým efektem. Vyprávěl jsem svému dánskému kamarádovi Ardymu Veltkampovi, co se mi přihodilo, a on to také vyzkoušel. Výsledek byl takový, že s dlouhým návazcem ulovil svého největšího kapra na Rainbow, fantastického Ten Scales, který vážil přes 30 kilo.

Když toto všechno čtete, mohli byste definitivně dospět k závěru, že dlouhé návazce přišly ke slovu, protože fungují. Já tomu tedy opravdu věřím a mám k tomu důvody. Podívejte se na montáže mladíků ve Wellington Country Park. I ty jsou extra velké a nachytali na ně velké kapry.

Dlouhé a pomalé

Velikost kaprů, které chytáte, to není jediný faktor, kvůli kterému byste měli volit dlouhý návazec. Při lovu v rostlinách je to často jediná možná volba. Poprvé, kdy jsem si z tohoto důvodu vzpomněl na použití dlouhého návazce, bylo někdy v polovině 80. let v Kentu na jezeře Darenth Tip Lake. Jednoho roku jezero zarostlo a vy jste mohli leda tak šplhat po stromech a pátrat po nějakém tom volném očku, ale tam stejně žádné nebylo. Jestliže jste chtěli chytat, museli jste nahazovat přímo do rostlin. Ovšem některá místa byla méně hustá než ta ostatní. Muselo se to tedy zkoušet. Nejlepší šance, jak dobře prezentovat nástrahu, bylo použití dlouhého návazce a dokonale vyvážené nástrahy. Pak už jen doufat, že nástraha zůstane na konci rostliny a nebude zatažena dolů do hustého porostu.

Tento způsob fungoval dobře, a podařilo se mi tak ulovit mnoho ryb.

To mi dalo důvěru v použití toho samého typu montáže na mnoha dalších silně zarostlých vodách. Colnbrook West bylo perfektní nevelké jezero, tak akorát pro mě. Ale navíc zde žilo poměrně dost slušných ryb. Problém ovšem spočíval v tom, že jezero mělo hlubší kanály, které byly čisté, ale většina mělčích plošin a vyvýšenin, kde se ryby chtěly krmit, byla pokryta děsivě tmavě hnědou vrstvou porostu. Ten by pohltil jakoukoli montáž, kterou byste chtěli po náhozu vytáhnout zpátky. Museli jste tedy jen nechat propadnout samotnou montáž a nechat to být. Některé oblasti byly zarostlé hustěji něž ostatní, ale vy jste nikdy nevěděli, nad kterou právě chytáte. Ještě předtím, než se staly populárními pěnové nugety, byly velmi úspěšné pytlíky pelet, které pomohly zakrýt hrot háčku při klesání montáže. Ulovil jsem zde tímto způsobem, tedy na dlouhé montáže, hromady ryb. Montáže fungovaly perfektně, a to mě těšilo. Nikdy předtím jsem ještě nikoho neviděl to takto používat.

Vítěz nad rostlinami

Myslím, že dnes by byla první volba pro tisíce kaprařů montáž Chod Rig, ale ty nejsou v mé výbavě. Brzy zjara jsem měl možnost lovit v Essexu na Kevinově jezeře Copse Lake. Většina lidí, kteří zde v posledních letech chytali, vám řekne, jak náročné to tu je. Je to jako na mnoha malých vodách. Zvenku vypadají velmi jednoduše, dokud ta první montáž nedopadne do vody. Ryby potom mají navrch a vy se nestačíte divit. Bohužel jsem zde mohl strávit jen několik nocí v únoru, a to se zde již několik měsíců neulovila ryba. I přes chladné měsíce zůstávalo jezero neuvěřitelně zarostlé rostlinami v některých místech až na hladinu. Byla tady i čistá místa, ačkoli nebylo právě jednoduché je najít. Pro první noc jsem nějak dokázal všechny pruty nahodit na celkem rozumná místa. Velký problém byl v tom, že ani jedno z míst nebylo v blízkosti kaprů. Seděl jsem ráno venku a popíjel čaj a zachytil jsem několik pohybů ryby na hladině. A všechny byly na jednom místě tohoto malého jezera. Všechno se odehrávalo v zarostlém rohu u protějšího břehu. Několikrát jsem tam nahodil, ale bylo zřejmé, že ryby se chtějí držet tam, kde je porost nejhustší. Možná se ryby chtěly přede mnou schovat, ačkoli já myslím, že jim v porostu bylo příjemně a mezi rostlinami se více zahřejí. Když jsem se plížil do rohu, abych se podíval z blízka, rybu jsem nespatřil, ovšem zjistil jsem, že je zde porost poněkud řidší, a najednou jsem zaznamenal, kde se to všechno odehrává. Vymyslel jsem si plán, že do těchto míst naházím nějaké krmení a nahodím dlouhý návazec s velmi pomalu potápivou nástrahou. Použil jsem 2 stopy materiálu Combilink 20 lb, z něhož jsem naprosto stáhl potah, takže byl návazec maximálně flexibilní. Háček Fang Twister jsem navázal bezuzlovým způsobem s kratším vlasem a nastražil malou kuličku 15 mm Key Cray na panáčka. Krmení jsem rozřezal, aby se potápělo hodně pomalu. Abych to zkrátil, následujícího rána se jeden z prutů probudil a po nemilosrdném souboji jsem měl mého prvního a jediného kapra z jezera Copse Lake ne břehu. Úžasný tmavý šupináč. Nebyl to největší kapr, kterého jsem kdy chytil, ale byl to jeden z těch, který mě nesmírně potěšil. Domů jsem odjížděl jako nesmírně šťastný člověk. Myslím, že kdybych v této situaci nepoužil tuto montáž, nemusel jsem mít takový úspěch. Je důležité odhadnout to a montáž přizpůsobit dané situaci. To vás potom posune k úspěchu. Většinou prezentuji nástrahu naprosto běžně a normálně. Ale pořád se snažím používat montáže a návazce, o kterých vím, že mi v daný okamžik mohou produkovat ryby. Někdy je situace taková, že i já musím myslet tak trochu jinak nebo naprosto odlišně. To mi pak ale přináší výsledky. Je to běh na delší trať, ale vyplatí se to.

Za NASH tým Steve Briggs