Muž zodpovědný za vývoj produktů společnosti Fox, Shaun Mc Spadden, nám odhalí prezentaci, po níž sahá jako první, míří-li do nového revíru.

hinge-pic-09

Ačkoliv jsem nikdy nepatřil k častým přispěvatelům do kaprařských magazínů, rád si v nich čas od času počtu. A zdá se, že jeden návazec je v nich k vidění čím dál častěji. Je to Hinged Stiff Rig. Tento otočný tuhý návazec byl zpopularizován lidmi jako Terry Hearn a je nyní hojně oblíben nejen mezi rybáři ve Velké Británii, ale i napříč kontinentální Evropou. Vím, že mnoho britských rybářů od Foxe, jako jsou Chilly, Mark Pitchers, Scott Day, Lewis Porter a dokonce i Tom Maker, dosáhlo s touto montáží a jejími variacemi řady úspěchů. I já jsem jejím velkým fanouškem a používám ji svým specifickým způsobem, který považuji za nejefektivnější. Pravda je, že za ty roky, co ji používám, jsem díky ní ulovil například kapra o váze kolem 23 kg u nás v Británii a jednoho dokonce přes 30 kg za mořem. Takže má důvěra v ni ani nemůže být vyšší. Ať už se chystám na nové jezero či na svazovou vodu, kterou znám o něco lépe, nejčastěji volím právě Hinged Stiff Rig.

Boom

Jak už jsem řekl, otočný tuhý návazec používá mnoho rybářů a viděl jsem jeho nejrůznější variace. Podle mě však funguje nejlépe právě tak, jak byl původně vytvořen. To znamená s pěkným tuhým boomem? – odtud konečně také pochází jeho název!  Mou volbou pro tuto část by dříve bývala stará dobrá Amnesia, ovšem vývoj materiálů jde dnes rychle kupředu a v současnosti používám fluorokarbon o síle 30 lb zvaný Illusion Trans Khaki. Je dostatečně pevný a přitom na dně neviditelný.  K tomu je navíc dost těžký, takže se přišpendlí ke dnu, aniž by bylo potřeba ho jakkoliv zatěžovat.

Koncový návazec? (Hooklink)

Aby montáž fungovala tak, jak já chci, musí být koncový návazec velmi pevný. A proto jsme jako součást kolekce Edges vyvinuli vlákno Rigidity Trans Khakio síle 30 lb. Není mi známo, že by na trhu bylo pevnější vlákno. Stejně jako fluorokarbon i tento materiál těží ze své barvy, která dokonale splývá s prostředím a kterou jsem vyvinul společně se skvělým potápěčem a konzultantem Foxu Robem Hughesem. O háčku samotném toho moc říci nemohu, protože právě testujeme nový design, který by měl být ideální při použití s tuhými materiály. Nicméně dávám přednost háčku s ven vyhnutým očkem (out-turned eye) a dlouhým ostrým hrotem. Na opačném konci, než je háček, používám malý obratlík, který je připevněn uzlem Blood knot s jednou otočkou. Tento malý obratlík je poté připevněn k návazci (boom) přes „perfektní smyčku“, aby byla celá sekce hodně flexibilní a pohyblivá. A když mluvíme o flexibilitě, připevňuji ještě malý obratlík k háčku na D návazec, na nějž vážu návnadu. To jí umožňuje se otáčet o 360 °, což je velká výhoda. Když je koncový návazec uvázán, rád na něj napařím pěknou progresivní křivku, což si myslím, že je skvělé pro zaseknutí ryby, která se snaží uniknout i s návnadou pryč. Nejsem příznivcem toho mít křivku příliš agresivní jako Withy Pool, protože si osobně myslím, že někdy spíše zabrání rybě, aby se zasekla.

Prezentace

Naprostá většina tuhých otočných návazců, které vídám v časopisech a na DVD, je prezentována na sestavách s klipy na olova, obvykle s olověnkou nebo bezolovnatou šňůrou. Použití klipů je v pořádku, pokud používáte pružný návazec (boom). Ovšem, používáte-li tuhý jako já, pak klipy opravdu nejsou to pravé ořechové, neboť je zde velké riziko, že vám bahno ze dna zničí prezentaci. Místo klipu proto dávám přednost helikoptéře a používám fluorokarbonové vlákno o síle 30 lb (stejný materiál, z něhož je vytvořen samotný boom) kdekoliv to jde. Sestavím helikoptéru úplně jako montáž Naked Chod Rig se zátěží a gumovým korálkem nad koncovým návazcem jako zarážkou. To mi umožní, že se moje montáž může vznést nad vodicí šňůru (leader) jako Chod Rig, takže ji mohu prezentovat nad měkkým bahnem stejně jako nad travou. Olovo jednoduše zapadne do marastu na dně a nechá návazec s háčkem, aby se třepetal dolů a usadil se navrchu. Ještě jednou opakuji, že díky použitému fluorokarbonu zůstává celá má sestava na dně dokonale neviditelná, a proto můžu chytat kapry, kteří ani v nejmenším netuší, že se na ně něco chystá.

Tipy pro daleké náhozy

Jednou z velkých výhod chytání na montáž, jak to dělám já, je, že je ideální pro daleké náhozy. A to proto, že se zkrátka málokdy při nahození zamotá a navíc je vhodná pro většinu typů dna. Také má schopnost se obnovit, když ji kapr zavrhne nebo třeba sebere pták. Není třeba znovu nahazovat a rušit tím vodu. Když chytám s touto montáží na velkou vzdálenost, vždy udržuji napnuté vlasce, protože vím, že návazce pevně sedí na dně (jak bylo dokázáno při spolupráci s Robem Hughsem), a tudíž chci dosáhnout té nejlepší indikace záběru, jakou právě napnuté vlasce nabízí.

Hra na vnaděnou

Myslím, že nejlepší je spojení této montáže s návnadou pěkných svítivých pop-ups.

Shaun preferuje pop ups zářivých barev.

Shaun preferuje pop ups zářivých barev.

K tomu je třeba ještě rozhodit dostatečné množství boilies. Mám za to, že rozhozením boilies po ploše velikosti tenisového kurtu docílíte toho, že se bude kapr pohybovat, a jak všichni víme – kapr, který se musí pohybovat, aby si nacpal ústa, je mnohem snadnějším cílem.

Vnadění velké plochy boiliem pomocí vnadicí tyče zajistí, že se bude kapr při krmení pohybovat.

Vnadění velké plochy boiliem pomocí vnadicí tyče zajistí, že se bude kapr při krmení pohybovat.

Tento 40lb kapr byl chycen přesně podle návodu popsaného v článku.

Tento 40lb kapr byl chycen přesně podle návodu popsaného v článku.