Garth odhaluje různé zajímavé tipy v hladinovém lovu v letním období. Připojíme se k němu během jednoho lovu v Essexu …

Jednoho jarního dne jsme usedli s Garthem v rákosí a začali míchat krmení. Na zdejším revíru jménem Churchgate, který se nachází v Essexu, loví často. Je to krásné místo, kde se ale nachází plno kaprů, kteří se nevzdávají lacino a tvrdě bojují o svou svobodu. Někteří jedinci dosahují váhy nad 12 kg. Člověk nikdy neví, jestli nad nimi zvítězí. Vítr je docela silný, přesto Garth krmí psími suchary, které vítr snadno roznese po hladině. Prohlížím si vodu a upozorňuji na sílící vítr, který nenechá na hladině mastnou skvrnu od krmení. Nevím, jestli ta skvrna vznikla sama, nebo je od aktivních ryb. Podívej, kamaráde, šeptá mi Garth a ukazuje na hladinu. Zajímalo by mě, proč je tak tichý. Promiň, kámo, jsem potichu, protože jsem tak zvyklý. Snažím se být co nejvíce nenápadný a ukrytý, takže to je taková moje rybářská filozofie. Udělej mi laskavost a buď také takový. Hlasité položení prutů nebo prudké pohyby mohu upozornit ryby na nebezpečí, a ty tak mohou opustit místo, na kterém lovím, a to není to, co bych očekával.

Dnes je dost větrno, což znamená, že by to bylo pro lov z hladiny právě ideální. Nicméně jsem se dnes rozhodl pro lov z hladiny. Je to tak vzrušující lov, když vidíte, jak ohromné rty pohlcují vše, co plave na hladině, a pak se blíží i k té vaší nástraze.

Udržujte plovoucí vlasec

Problém s větrem je skutečný, když se vám nedaří přesně sledovat nástrahu, nemluvě o samotném krmení ryb z hladiny za větru. Ale během let jsem se to naučil a používám olej, ať už je to rybí olej z konzerv nebo obyčejný potravinový, jako je třeba slunečnicový.

Vše, co musíte udělat, je nalít trochu oleje do mixu, důkladně jej promíchat, aby se rozmísil. Pak mohu návnadu nahazovat, vysvětluje mi Garth a předvádí mi to v praxi. Psí suchary jsou velmi lehké, to z nich dělá obtížné pro nahazování. Proto se plní do PVA sáčků a pak se dají snadno nahodit. Podle toho, kolik oleje do nich přidáte, se s nimi dá nahazovat, mně se to daří až 40 metrů nebo i více. Pokud chcete nahodit ještě dále, můžete přidat třeba kámen.

Kapři dostávají více a více důvěry a nakonec se jich na místě objevuje šest nebo sedm. Dá se to nazvat konkurenčním bojem o potravu. Mezi nimi se zjevují i pěkné kousky, možná i 10 kg. Měli byste se pokusit takovou situaci vytvořit, protože v ní bude daleko snazší přimět nějakého kapra k záběru. Pokud bude vše v pořádku, měl by začít právě zmíněný konkurenční boj o sousto. Není dobré to uspěchat. Já jsem třeba dnes krmil pravidelně po dobu 30 minut, abych v rybách vzbudil důvěru k návnadě a vytvořil situaci, kdy se mohou bezpečně krmit. Pomocí Korda Krusier jsem začal lovit kousek stranou od krmících se ryb, nikdy přímo u nich!

Plnění mixu

 

Tyto nové Kruisiery jsou geniální. Jsou lehké a navrženy tak, aby doslova klouzaly po povrchu, bez potopení. To v konečném důsledku snižuje rušení ryb, na rozdíl od ostatních podobných výrobků. A nejen to, mají jedinečný design, který umožňuje ležet celé montáži na hladině a nerušit ryby. Vyzkoušejte si to a uvidíte, co mám na mysli.

Pic 1 Main

Musíte mít jemně vyladěnou sestavu, to je základ. Pokud jde o vlastní nástrahu, chci vytvořit něco, co je tak blízko háčku, jak jen to jde. V tomto případě jsem použil pop-up, jenž dokonale napodobuje krmení, které dnes používám. Vlasový přívěs používám co nejkratší.

Jak Garth vytváří sestavu

 

Garth opatrně, bez zbytečných pohybů prohazuje lovné místo návnadou. Začínáme sledovat první známky od krmících se kaprů. Kapři se důvěrně začínají krmit návnadou houpající se na hladině. Jeden z nich se blíží k háčku. Hladinové rybaření může být frustrující, trpělivost je určitě klíčem k úspěchu. Stačí si sedět na rukou a trpělivě krmit. Nebude trvat dlouho, pokud se vám podaří vytvořit zmíněnou konkurenční atmosféru a jeden z kaprů nasaje vaši nástrahu. Obecně platí, že se nepřehazuje, ale ruka je připravená na prutu.

Najednou se vlasec napne, na hladině se začnou dělat víry od rozzlobeného kapra a je tu první boj. První jízda je neuvěřitelná. Lov z hladiny je adrenalinová záležitost. Nelze tu používat těžké zbraně, tak to musí být citlivě seřízené, a boj tedy nebude žádná legrace. Vše musí fungovat dobře, jinak nelze počítat s úspěšným zdoláním velké ryby.

Po úspěšné bitvě Garth podebírá krásného lysce. Je krásný, tmavý, a tak potvrzuje, jak je revír Churchgate dobrou volbou. Poté, co je v podběráku, Garth vnadí dalším krmením, aby udržel ryby při krmení. Tentokrát to bude trvat déle, protože ryby jsou trochu poplašené. Ale po nějaké době jsou vidět opět na hladině a během několika minut má Garth dalšího kapra v podběráku, tentokrát je váhově téměř dvojnásobný.

Another uncaught 20

V podmínkách, které jsou daleko od ideálu, je tato zajímavá technika lovu ryb z hladiny úspěšná. Obecně se dá říci, že se nejvíce hodí do horkých letních dnů. Kapr se bude pohybovat u hladiny a bude rád, že při tom narazil na něco k snědku. Jestliže máte srdce závodního rybáře, jděte do toho!

Garth Ethelston