Dyje 5 je výzvou pro každého zapáleného lovce kaprů

Pokaždé, když se blížím k tomuto magickému místu, působí na mě okolní krajina klidným dojmem. Má první zkušenost s tímto místem v roce 2016, kdy jsem na Novomlýnských nádržích byl poprvé, ve mně zanechala neskutečnou atmosféru. Obrovská vodní plocha nabízí spoustu možnosti pro každého. Jak pro lov z lodi, tak ze břehu.

#DREAMMAKERBOAT

Osobně preferuji lov z lodi, protože si myslím, že tato vodní plocha je ideálním místem pro tento způsob lovu. Lov z lodi nabízí svobodu, díky které se dostanete na místa, jež vám lov ze břehu nenabídne. Nádrž Nové Mlýny jsem navštívil celkem třikrát a pokaždé měl krásné úlovky.

Mám několik tipů a rad pro 3-4 denní lov, které se mi na této lokalitě osvědčily:

 

bezpečnost – vždy, když se vydám na velkou přehradu, nesmím zapomenout základní bezpečnostní pomůcku, jakou je záchranná vesta. Samozřejmostí je také člun s dostatečně silným motorem.

Pro někoho je vesta směšná záležitost, pro někoho naopak. Vždy, když jedu zavážet, tak si ji pro jistotu beru, protože nikdy nevíte, co se může na takto velké vodní ploše stát, zejména při špatném počasí. A je to právě vesta, která vám v danou chvíli může zachránit život.

Kvalitní člun je nezbytnou součástí v rozměru na délku minimálně 2,40 m. Poslední složkou je silný a spolehlivý motor, který vám i ve velkých vlnách pomůže dostat se rychleji na břeh.

krmení – velká vodní plocha si žádá pořádnou přípravu, co se tyče návnad a nástrah. Minimálně je to 50 kg boilie a 50 kg partiklu. V záloze klidně 20 kg pelet. Vždy je dobré mít více krmení do zásoby, abyste byli připraveni na mimořádnou situaci.

montáž – v jednoduchosti je síla. Na klasických malých revírech používám různé montáže, které jsou vhodné pro lov z odhozu. Ovšem zde bych zvolil úplně jinou strategii. A to klasický návazec s bezuzlovým vázáním z poloztužené šňůrky. A co je důležité, tak dvojku háček. Pod háček jde vždy kombinace 24mm (nebo 20mm) kuličky boilie s pop-up. Díky velikosti háčku máte jistotu, že když to sbalí ten správný úlovek, o to větší máte radost…

echolot a mapování – již dlouhá léta jsem používal echolot X125, který není špatný, ale chybělo mi GPS. Dnes používám echolot LOWRANCE HDS LIVE, který je doslova nadupaný moderními  technologiemi. Díky nim se lépe orientuji v ovládání a čtení dna. Barevná struktura zobrazení mi perfektně ukáže tvrdá místa, což je pro lov na velkých přehradách podstatné, protože většinu mých úlovků jsem dostal právě z těchto míst.

 

Zabudovaná GPS navigace umožňuje ukládání lovných míst přímo do echolotu, a proto nemusím používat k označení míst tyčovky nebo H bójky. Pokud ale nepoužíváte GPS ve vašem echolotu, tak bych volil tyčovou bójku.

 

kotvička – často uvízlý vlasec v překážkách je na obtížných vodách standardem.

Proto vždy ve člunu mějte kotvičku. Protože když vám ryba projede vázkou, díky ní si poradíte a můžete tak rybu zdolat. Většinou to funguje tak, že vám ryba projede vázkou a vy se pokusíte odhadnout směr za překážkou, kudy asi mohla projet. Do daného místa hodíte kotvičku, necháte ji dopadnout na dno a pomalým přitahováním k sobě chytíte vlasec. Poté ho překousnete a znovu navážete na již uvolněný vlasec.

A jedeme bezpečně pro rybu…

Má poslední návštěva Nových Mlýnů proběhla na podzim v roce 2017. Při nedávné komunikaci s kamarádem Tomášem Kurzweilem mě přepadla nostalgie a vzpomínky. Proto jsem se rozhodl se švagrem Jindrou naplánovat společnou výpravu na toto krásné jezero.

Rozhodli jsme se začít s lovem u hráze vedle Strachotína, ale po příjezdu na hráz bylo rozhodnuto. Zhruba třicet lodí na jednom místě nebylo nic pro nás, proto jsme s přáteli navrhli změnu. Zajet lodí do klidnějších míst, kde už nebyl takový tlak. Toto rozhodnutí se mi v minulosti již několikrát vyplatilo.

Poté, co jsme dorazili na námi vybrané místo, které se nám jevilo jako nejvhodnější, jsme se začali připravovat na lov. Po několika hodinách přišel první kontakt s rybou. I když to zrovna nebyl největší úlovek, měli jsme dobrý pocit z námi zvoleného místa a jen nás to utvrdilo v tom, že jsme učinili správné rozhodnutí.

Po určité době jsem chtěl zkontrolovat svou montáž. V tu chvíli se mi roztočil naviják. Už podle síly tahu jsem věděl, že to bude větší ryba. Skočil jsem do člunu a jel za rybou. Po zhruba sto metrech, když jsem nenavinul ani metr do navijáku, jsem musel reagovat a začít rybu stahovat, abych ji nepustil někam do vázky.

Po přiblížení se k rybě na padesát metrů jsem zjistil, že jsem zachycený vlascem ve vázce. Naštěstí se mi podařilo v jednom směru vázku nadjet a vlasec uvolnit. Díky tomu jsem cítil, že je ryba na volno a za chvíli už ji měl v podběráku. Když jsem uviděl tu šíři ryby, hned mi bylo jasné, že to bude můj osobák.

Na lodi jsme rybu zvážili. Měla krásných 28,40 kg. Byl to neuvěřitelný zážitek a pocit štěstí.

Druhý den se nám podařilo zdolat několik dalších ryb, přičemž Tomáš vytáhl další kousek o váze 28,20 kg a švagr si připsal na své konto úlovek 19,60 kg.

Klíčem k našemu úspěchu byla dobrá parta, která vytvořila super atmosféru.

Všem rybářům přeji hodně štěstí a spoustu úspěchů!

Rostislav Masopust