Mark Pitchers

Špičkový kaprař a hvězda pořadu ‘The Challenge’ na Fox Fishing TV Mark Pitchers vypráví o svých zkušenostech z chytání kaprů na plavanou…

V této roční době, mířím-li z domu na výpravu, nakládám jako první do své dodávky výbavu pro lov na plavanou. Tento způsob mám asi nejraději a připadá mi nejvíc vzrušující. Adrenalin, který mě zaplavuje, když pozoruji kapra, jak se krmí roztroušenu návnadou a dostává se přitom blíž a blíže k nástraze, je neskutečný. To vzrůstající očekávání, když se staré pysky vynořují z vody, jen jen se napíchnout na háček, opravdu rozbuší mé srdce jako nic jiného. Často slýchám jiné rybáře říkat, že chytání z hladiny se nepočítá, ale na to já odpovídám: „absolutní nesmysl!“. Podobné řeči nejsou pro kaprařinu dobré a nemají místo v mé rybářské filozofii. Chytit kapra na plovoucí nástrahu vyžaduje často mnohem větší dávku trpělivosti, dovedností a schopností než jen slepě hodit olovo s nastraženým boilies do jezera a pak čekat, až hlásič oznámí, že se kapr sám chytil a čeká, až bude vytažen na břeh. Pokud jste ještě nevyzkoušeli chytání na plavanou, tak věřte, že jste si nechali ujít nejzajímavější a nejvíc vzrušující sport, který se vám nabízí. V následujících odstavcích vás seznámím se vším potřebným pro to, abyste byli úspěšní.

surface pic 01

Potřebný „hardware“

Samozřejmě, že byste mohli použít váš 3,5lb kaprařský prut kombinovaný s velkým big pit navijákem  a splávkem, a není pochyb o tom, že byste pár ryb chytili. Nicméně to je vše trochu moc těžké do ruky a neumožnilo by vám to využít veškerý váš potenciál na hladině. Je mnohem lepší investovat do speciální soupravy určené právě pro tento typ rybaření, do lehčího a lépe vyváženého vybavení. Zkuste si pořídit prut s křivkou kolem 2 lb a doplňte ho malým lehkým navijákem, jako je např. EOS 10 000, který používám já. Budete-li mít měkčí prut, budete jednak schopni nahodit dál a také se bude prut lépe ohýbat při zdolávání ryby, čímž se značně omezí riziko ztráty ryby nebo přetržení vlasce. Navíc lehčí sestava vám umožní chytat na hladině déle, aniž by vás rozbolely ruce, neboť tento způsob vyžaduje držet prut po dlouhé časové úseky, když čekáte na zásek.

surface pic 03

A konečně: na cívku, kterou si vyberete, musíte navinout vhodný vlasec. Nemá smysl používat silné mono nebo ještě hůř fluorokarbon, které se potopí, stáhnou vaši nástrahu pod vodu a ještě jsou příliš nápadné. Raději byste se měli poohlédnout po nějakém speciálním nenápadném splývavém vlasci, který má malý průměr a přitom je pevný a odolný proti oděru. Já navíjím vlasec určený pro lov na plavačku od Foxe. Vzhledem k faktu, že se vznáší na hladině až k mému splávku, mohu ho kdykoliv upravit, abych zůstal v přímém kontaktu se splávkem, což mi pak umožní správně zaseknout.

Výběr splávku

Existují dva modely splávků, které rád používám, a oba dva mi přinesly v poslední době nemálo úspěchů. Když chytám na velmi dlouhou vzdálenost, volím bublinu Bolt Bubble, která je na vaečena na vlasci „in line“ a do níž lze přidat vodu. Voda dodá váhu potřebnou pro nahození. Díky tomu můžu chytat ve vzdálenosti až 80 metrů, je-li to potřeba. Jeho další výhodou je, že je průhledný a tudíž na vodě špatně viditelný. Díky vhodnému tvaru se ryba chytí častěji, než že bych potřeboval táhnout háček zpět. Když chytám na krátkou až střední vzdálenost, volím model Exocet. Je vytvořen tak, aby se nepotopil příliš hluboko při náhozu, díky čemuž nevyplašíte ryby, nahazujete-li v jejich blízkosti. Má poloprůhledné zelené tělo, které velmi dobře ladí s vodou. Další výhodou je jeho tvar zploštělý po stranách. Takže pokud ryba sebere nástrahu, okamžitě se setká s odporem stejným způsobem, který je dosažen s Bolt Bubble.

Koncová udice

Jak už bylo řečeno, při chytání na hladině je potřeba mnohem jemnější nádobíčko než při chytání na dně, kde vám stačí velká těžká olova, háčky o velikosti 4 a potažené splétané šňůry o síle 25 lb. Je důležité redukovat montáže tak, aby nebudily mezi rybami velkou pozornost. Obvykle používám háček o velikosti 10 a doplním ho speciálním vlascem určeným pro chytání na hladině. Ty jsou mnohem slabší než jiné vlasce, avšak disponují stejnou odolností vůči přetržení. Vlasec, který používám nejčastěji, je Zig + Floater Hooklink.  Návazcový vlasec  nejspíš použiju o síle 12 lb. V případě, že je tráva příliš hustá, přejdu na verzi 15 lb. Délka mého návazce se mění podle toho, jak sebevědomě se kapři krmí (čím agresivnější jsou, tím je návazec kratší). Řekl bych, že v průměru je to kolem 120 – 180 cm.

surface pic 08

Volba nástrahy

Od loňského léta je mou nástrahou číslo jedna hnědý Zig Aligna doplněný o malý kousek hnědé pěny, která dobře imituje plovoucí peletu.  Zig Aligna nejenže pomáhá skrýt háček, ale další výhodou je, že rovnátko vytváří úhel pro lepší zaseknutí háčku.

HD pěna, kterou používám, dokáže hodně zvětšit svůj objem, takže vystačím jen s opravdu malým množstvím, jsou-li kapři hodně opatrní. A to je další přidaná hodnota. Ve dnech, kdy kapři nechtějí brát pěnovou nástrahu, experimentuji s dalšími možnostmi jako např. malými kousky korku nebo na vlasu navázanou plovoucí peletou.

Vnadění

Nejsem velkým příznivcem plovoucích psích sušenek a místo toho raději vnadím plovoucími peletami. Za ty roky, co chytám, jsem zjistil, že se na nich kapři krmí mnohem horlivěji. Rád pelety ještě namáčím do konopného oleje, což jim dodá přitažlivost, ale navíc to způsobí, že pak lépe na hladině vidím splávek i nástrahu. Pokud jde o způsob vnadění, záleží na tom, v jaké vzdálenosti lovím. Pokud je to více než 40 – 50 metrů, používám spod. Když je to méně než cca 40 metrů, použiju katapult nebo vnadící tyč. Krása vnadící tyče spočívá v tom, že mi umožňuje vnadit nadále i jednou rukou, když zrovna vytahuji rybu.

Nezbytné doplňky

Ke všemu nezbytnému rybářskému vybavení, do kterého budete muset investovat, pokud se chcete věnovat chytání na plavanou, byste si měli pořídit ještě kvalitní polarizační sluneční brýle a čepici s kšiltem. To pomůže redukovat sluneční odlesky na hladině a uvidíte snadněji na ryby pod vodou. Brýle také ochrání vaše oči před slunečními paprsky, když budete muset po dlouhou dobu sledovat splávek na hladině.

Lysec o váze 14 kg chycený na dlouhou vzdálenost s použitím plováku Bolt Bubble. Lysec o váze 14 kg chycený na dlouhou vzdálenost s použitím plováku Bolt Bubble.