Lovit kapra není vždy úplně jednoduché, hlavně tehdy, když se rybám nechce přijímat naše nástrahy. Na mé poslední výpravě jsem byl úplně beznadějný. Vždy, když nemohu docílit záběru, snažím se něco vymyslet. Jednoduše řečeno, chtělo to změnu. Vytáhl jsem udice, abych vyměnil nástrahy a šel se projít blízko místa, kde jsem rybařil. Před sebou jsem měl parádní lavici, ze které ne a ne přijít záběr! Vedle mého místa, zhruba 40 metrů podél břehu, byl vyvrácený strom. V polarizačních brýlích bylo vidět hejno kaprů, které v různých hloubkách odpočívalo, a s dalšími kroky jsem vyplašil volavku, která seděla na hnízdě, na kraji vyvráceného stromu. Po zkušenostech, které jsem za pár let nasbíral, vím, že místa, kde hnízdí ptactvo, jsou většinou velice klidná. Již v minulosti z těchto míst, která kapři navštěvují, mám několik trofejních úlovků. Kapři mají na těchto stanovištích většinou bezpečí a klid. Bylo to přesně místo pro položení mé druhé montáže! Bude to výhra? Uvidíme.

img_1494

PŘÍPRAVA MONTÁŽÍ

Prut, který jsem měl na břehu připravený pro další nához, jsem přizpůsobil právě kaprům, kteří plavali ve sloupci, a druhý prut zůstal nepozměněný, protože své klasické montáži věřím.

1. Montáž klasická navázaná na BLACK MYSTICU a jako nástrahu jsem zvolil BIOSQUID s pop-upem broskev na háček Fox LS6! Tuto kombinaci používám při 90 procentech mého rybaření na oba pruty, ale nyní si druhý prut žádal změnu.

2. Druhá montáž padla na velice oblíbený ZIG RIG. Tím, že kapři byli jasně vidět u spadlého stromu, montáž zig rig měla být tou pravou volbou. Udělal jsem si sestavu k olovu z 10 m šokového materiálu, SHOCK LEADER 0,50 mm (je jemný, poddajný, perfektně přilne ke dnu), dále jsem použil průběžné olovo a vyměnitelný obratlík. Jako montáž jsem zvolil materiál ZIG FLOATER, který je určen pro lov na ‘ZIG’. Délku jsem si zvolil podle hloubky u padlého stromu. V místě, kde jsem si zanášel svoji montáž, byla hloubka 1,80 m. Tím, že jsem ryby viděl ve spodní části, tak jsem se rozhodl dát návazec 80 cm ze dna. Ptáte se proč zrovna 80 cm? To sám nevím, ale říkal jsem si, že částečky krmení, které dopadají na dno, bude kapr sbírat ze dna a pak se také bude pohybovat ve sloupci. Proto se mi jevilo 80 cm jako ideální vzdálenost pro sebrání samotného pop-upu. Jako nástrahu jsem zvolil velmi oblíbený ANANAS (vysoká vzplývavost a efektivní barva byla tou pravou volbou), spolu s exkluzivní esencí jsem navíc ještě více zatraktivnil POP-UP!

PŘÍPRAVA KRMENÍ

  • Na první prut jsem zůstal u BIOSQUIDU ve 20 mm nakobrovaného na hranu přede mnou. Zvolil jsem pouze boilie bez partiklu nebo bez jiných návnad, abych docílil selekci menších ryb
  • Na druhý prut jsem si připravil ZIG MIX

img_1597

Příprava ZIG MIXU se může zdát jednoduchá, ale pokud si špatně namícháte připravenou směs, nebude zig mix fungovat tak, jak by měl.

ZIG MIX SLOPCOVÝ :

Sloupcový zig mix se smíchá s vodou a třeba s boosterem a pomocí lopatky nebo praku navnadí do vody. Jak se postupně rozpadá, vzlínají jednotlivé částice směrem k hladině a pak opět ke dnu. To láká kapry, kteří se pohybují ve vodním sloupci k záběru. Mix obsahuje ptačí zoby, extrudované suroviny, pelety a sušený hmyz. Během testování jsem zaznamenal fantastickou účinnost a to i ve dnech, kdy kapři nebyli vůbec aktivní, jako byl přesně i tento den.

SAMOTNÁ PREZENTACE

Po zanesení prutu přesně na místo s montáží s pop-up ananas jsem šel krmit.

Po namíchání ZIG MIXU a následné přípravě koulí velikosti tenisového míčku jsem tichým krokem došel ke spadlému stromu, naházel jsem zhruba 10 připravených sušších koulí přesně na montáž a v klidu jsem místo opustil.

V mezičase, kdy panovalo teplé slunečné počasí, se začalo pěkně zatahovat. Podíval jsem se na mobil, kde hlásili pořádnou bouřku. Trochu jsem poklidil na místě, aby nic nezmoklo, když v tom se ozval hlásič od stromu! Musel jsem rychle, bylo to těsně. Sekl jsem a pomalu zdolával podle tahu slušnou rybu na ZIG RIG, jo!  Po souboji, kdy jsem dostal rybu do podběráku, jsem byl plný emocí. Ryba jako kráva! Po odvážení vážícího saku měla krásných 19,80 kg. Ryba ze svazovky,

 

pro mě opravdu další klenot do sbírky. Návazec perfektně seděl do spodního pysku a i při nepříznivém počasí to vyšlo. Byla to opravdu dobrá volba, udělat změnu a místo dvou prutů připravených pro lov ze dna změnit montáž pro lov ve sloupci. Věřím, že krmné koule splnily svoji práci a zatraktivněný pop-up fluoro barvy opět nezklamaly. Den nekončil, na montáž jsem dal novou plovku a šel si to opět zanést. Věřil jsem, přestože začalo pršet, že krmné koule tam stále zanechaly stopu. Položil jsem prut na stejné místo a vrátil se do bivaku. Svlékl jsem si pláštěnku a uvařil kávu. Prohlížel jsem si vyfocené snímky, když se opět ozval hlásič. Od hrany nebo od stromu? Neměl jsem tušení. Vyběhl jsem a prut na zig byl ohnutý v pravém úhlu doprava. Sekl jsem a po delším souboji podebral lysce, který byl nádherně zbarvený. Po odvážení měl 10,5 kg. Z této výpravy jsem si s sebou odnesl plno zážitků, ale také další poznatky. Především to, že změna taktiky vám může razantně otočit celou výpravu!

img_1659

Rostislav Masopust