Mnohokrát jsem se u rybářů setkal s myšlenkou, nebo spíše představou, že lov na boilies, respektive to, co nazýváme „kaprařinou“, je spojeno s velkými finančními nároky. Jaksi panuje představa, že lov na boilies může být úspěšný pouze tehdy, pokud si rybář může dovolit vnadit desítky kilogramů během několika dní. Nepochybně většina z nás jistě pociťuje, že náš oblíbený koníček může být velkou a nekonečnou finanční investice. Pojďme se ale společně podívat na to, jak s tím naložit, a to konkrétně v případě návnad a nástrah tak, aby právě naše výpravy nebyly tak finančně náročné. Mé osobní zkušenosti, praktické rady a postřehy z pobytu při vodě na mnoha různých typech revírů se přitom vztahují na krátkodobý lov jako i na delší výpravy. Jak tedy rozumně, cíleně a promyšleně pracovat s náklady na krmení?

První varianta, kterou já osobně preferuji, je použití levnějšího krmení. Kromě toho, že z osmdesáti procent lovím na řece, tak s velkou oblibou čas od času navštěvuji i vody stojaté. Tedy bereme-li v úvahu, jak krátký víkend je a že tedy potřebuji rybu co nejrychleji přimět se krmit, tak použiji všem nám tak známe pelety!

Dnešní sortiment pelet na trhu poskytuje několik druhů od různých výrobců. Málokdo však ví, co jaká peleta dokáže pod vodní hladinou, myslím tedy její okamžitou funkčnost a hlavně stravitelnost.

V nabízených peletách jsou obrovské rozdíly. Většina trhu pro sportovní rybáře adoptovala pelety z výkrmu hospodářských zvířat nebo z chovu lososovitých ryb. Některé z nich obsahují více jak 40 % tuku. Když opomeneme, jak tyto pelety působí negativně na zdraví ryb, je to i teplota vody, která limituje jejich rozpad a celkovou funkčnost. Abych odhalil pointu věci, tak právě pelety řeší v tomto případě množství vnaděného materiálu, a šetří tak vaši kapsu! Na víkend si tedy vezmu deset kilo pelet a velmi rád míchám několik průměrů dohromady. Velikost dva až dvanáct je optimální, a to proto, že větší množství drobnějších návnad vám zdrží rybu déle na vašem krmném místě. Zkuste nastřílet deset patnáct praků třeba těsně za rákos do dvoumetrové hloubky a možná se nebudete stačit divit.

Když zvolíme tuto ekonomickou variantu lovu, tak na peletami zakrmeném místě neznám nic lepšího, než-li lovit na single pop-up nebo na právě již zmiňovanou peletu. Samostatnou nebo nadlehčenou peletu prezentuji samozřejmě ze dna, ale single pop-up někdy i půl metru nad dnem. Ve většině případů funguje i prezentace s návazci typu hynged stiff rig, chod rig a podobně.

Když si tedy na víkendový lov připravíte deset kilo pelet a kelímek plovoucího boilies, budete na tom finančně o dvě třetiny lépe než s deseti kilogramy boilies. Samozřejmě že někdo chytá ortodoxně jen na samotné boilies a rádi vybíráme nutričně hodnotné, a to je díky používaným surovinám více finančně nákladné.

Je však nutné si uvědomit, že dnešní trh nabízí také takzvané ekonomické boilies, ale ne každé je při své nízké pořizovací ceně natolik kvalitní! Bývá vyrobeno velkoobjemově z jedné suroviny, která je doplněna pouze o barvivo a danou esenci. Určitě byste nechtěli trávit svůj drahocenný čas u vody s „voskovkou“. V tom případě bych tedy radil se opravdu zamyslet nad kvalitou a recenzí daného boilies.

Proč vlastně tohle popisuji? Rád totiž své krmné dávky s velkou oblibou míchám. Abych to upřesnil, tak při třídenní výpravě za kapry nakrmím ze začátku „levným boiliem“ a přidám třetinu boilies rychle rozpustného, takzvaného „soluble“, v mém případě fish activ. Proč jen třetinový díl? Je totiž natolik atraktivní, ze upoutá okamžitou pozornost jakékoli proplouvající ryby v dané oblasti. Mám-li tedy první kontakt s rybou, přestávám touto vysoce atraktivní návnadou krmit a přejdu pouze na ekonomické boilies.

Jestliže se dočkám jednoho či dvou dalších záběrů, nastane čas na přidání již zmíněného nutričně hodnotnějšího boilies, které nám udrží krmící se rybu na našem lovném místě.

Doufám, že vás mé vlastní poznatky přiměly k zamyšlení a i vám přinesou uspokojivé výsledky. Když tedy zrekapituluji vynaložené investice na takový lov, bude jistě alespoň o třetinu úspornější. Uvedené postřehy a názory přitom nemají jen finanční efekt, ale dopomohou vám k lovu přistupovat efektivněji a při nižších nákladech častokrát dosahují lepších úspěchů. Přeji vám všem další krásné chvíle plné adrenalinu, který námi koluje při našem milovaném koníčku, vždy když táhneme z vody dalšího kapřího bojovníka.

Za LK Baits team Petr „Pítrs“ Novotný