Když nejde ryba za rybářem, jde rybář za rybou.

V letních měsících jsem navštěvoval především mé oblíbené pískovky. Rybářský tlak na tyto vody je neskutečný. Jelikož jsem již po delší dobu spekuloval s tím, že řešením této zcela jistě ne příliš dobré situace by bylo jít opačnou cestou. To znamená nesnažit se přilákat ryby na odhozovou vzdálenost ke břehu, ale naopak jít rybě naproti do míst, kde rybářský tlak je minimální.

Byl jsem si jistý, že tímto způsobem lovu se podaří dosahovat více záběrů, a to především od větších ryb z konkrétní vody, jelikož tyto ryby zcela jistě nejezdí na místa, kde je neskutečný chaos. Alespoň takové mám zkušenosti. Při lovu ze břehu mají jistě výhodu ti, co dovedou házet své montáže do vzdálenosti, o která se spoustě z nás pouze zdá. Bohužel má odhozová vzdálenost není taková, jakou bych si sám představoval.

K dosažení co nejdelších náhozů, jsem přizpůsobil své rybářské vybavení. O tomto se nechci nyní rozepisovat, jelikož celá řada článků byla o této problematice již napsána. Nutno pouze uvést, že vybavení, které je k dalekému nahazování určeno, skutečně délku Vašeho náhozu prodlouží.

Ale vraťme se zpět k tématu, ke kterému bych rád uvedl své postřehy. Ano jedná se o lov z lodě. Zcela jistě je zde veliká výhoda, o které jsem se zmínil, ve své podstatě jste mimo dění, které probíhá na břehu.

Jelikož jsem v tomto způsobu lovu úplný začátečník nechal jsem si poradit od kamarádů, kteří tímto způsobem loví již delší dobu.

V polovině září jsem poprvé jel vyzkoušet lov z lodě. Samozřejmě jsem byl plný očekávání a v hlavě jsem přemýšlel o tom, co se všechno může stát.

K mému překvapení jsme se na vybrané místo dostali zcela bez problémů. Samotné ukotvení lodě šlo také nad očekávání dobře a nic nebránilo tomu začít lovit ryby tímto mě ne zcela známým způsobem.

Počasí k nám bylo vlídné. Po celou dobu lovu nefoukal žádný silný vítr, což bylo příjemné. Loď se pouze mírně pohupovala. Ovšem nutno uvést, že toto stereotypní pohupování po hladině ve mně vyvolávalo pocit jakési zvláštní kocoviny. Tento stav po nějaké době odezněl a vše bylo v pořádku.

Bylo nutno provést důležitou věc a tím byla příprava věcí, které se vzít s sebou. Nevýhodou tohoto způsobu lovu je zcela jistě to, že co si sebou nevezmete na vodu zkrátka nemáte. Rovněž je potřeba počítat s tím, že i „životní prostor“ je omezený.

Tomuto jsem podřídil i samotný výběr vybavení, nástrahy a návnady. Bylo nutno vzít „kule“, o kterých jsem přesvědčen že k dosažení nejlepších výsledků stačí minimální množství návnady.

Co se týká nástrahy, o té jsem měl jasno hned od počátku. Sebou jsem si vzat boilie TB Baits King Krill. Velikost kuličky jsem zvolil 24mm. Tímto způsobem jsem se snažil eliminovat alespoň částečně záběry od malých ryb.

Ukázalo se, že strategie byla zvolena dobře. Povedlo se chytit několik ryb, a to i těch „slušných“.

Tento způsob lovu mě napoprvé zaujal na tolik, že zcela určitě podniknu další výpravy, na které se moc těším již nyní.

Martin Pavlík