Zavážecí loďka Devict Catamaran

Vážení příznivci moderního rybolovu, rád bych se s vámi podělil o mé vlastní zkušenosti a postřehy, které jsem získal zhruba ročním používáním zavážecí loďky od společnosti Devict, konkrétně Catamaran fishing robot, tedy nejvyššího modelu od této značky. Já osobně jsem čistokrevný “kaprař”, ať je jakékoliv roční období, takže jsem tuto loďku využíval výhradně při lovu kaprů.

Nejprve si tuto zavážecí loďku podrobněji představíme. Jak jsem již zmiňoval, měl jsem k dispozici to nejlepší, co Devict nabízí a tak začnu rovnou tím nejzásadnějším, čím se tato loďka odlišuje od konkurenčních výrobků. Je to zabudovaný sonar a propojení s aplikací v mobilním telefonu. Tento posun v odvětví zavážecích loděk je, dle mého názoru, opravdu stěžejní, protože se podařilo spojit dvě základní kritéria při lovu nejen kaprovitých ryb – mapování daného revíru a přesné položení montáže s ještě přesnějším zakrmením. Vzhledem k tomu se lov stává mnohem efektivnějším a pro rybáře i snadnějším.

Nyní si popíšeme, jak lehce se dá využít velký potenciál této moderní vymoženosti. Pokud dorazíte na nový revír, kde jste předtím ještě nikdy nelovili, je samozřejmě velmi důležité, aby jste úspěšně lokalizovali, kde se ryba aktuálně vyskytuje a nejlépe kde se i krmí. Je tedy třeba pozorovat dění na hladině, ale rovněž je velmi důležité znát reliéf dna na dané lokalitě. A zde přichází na řadu naše zavážecí loďka. Zapnete ovladač, poté zapnete loďku a také „bluetooth most“, který musí být v dosahu zhruba do 10 metrů od mobilního telefonu, ve kterém spustíte aplikaci, kterou následně spárujete s loďkou. Ještě na břehu je dobré vyzkoušet, zda loďka reaguje na ovladač, že tedy máte  loďku pod svou kontrolou. Po tomto stačí loďku spustit na vodu a začít s mapováním. Ovládání je velmi jednoduché, klasický ovladač jako u RC autíčka, které jsem dostal pod stromečkem už jako malý kluk. Pohyb vpřed, vzad i do stran ovládáte jedinou páčkou. Dále je zde ovládání obou komor, které lze ovládat samostatně, tedy nejprve uvolnit jednu komoru a poté druhou. Po spuštění loďky na vodu si v aplikaci aktivujete sonar a poté již vidíte hloubku, strukturu dna, teplotu vody a také ryby, pokud se v daném místě aktuálně vyskytují. Rovněž vidíte i vzdálenost od místa, kde jste loďku zapnuli, což je také velmi zajímavý údaj, který lze při opakovaných návštěvách využít. Například při využití distančních tyčí, pomocí kterých si přesně odměříte zjištěnou vzdálenost a poté můžete velmi přesně nahazovat do míst, které jste si našel díky zavážecí loďce.

Během mapování se dostáváme k další opravdu nesmírné výhodě, kterou tato zavážecí loď bezesporu má. Ve chvíli, kdy najdete například strmou hranu nebo nějakou jámu ve vodě, jednoduše místo, kde zaznamenáte výskyt ryb nebo předpokládáte, že se zde ryby budou krmit, je to otázka několika vteřin, jak si toto místo uložit do paměti aplikace. Jednoduše kliknete na ikonu diskety, poté si zaznamenaný bod pojmenujete a uložíte. Počet takto uložených bodů je neomezený. A aby toho nebylo málo, pokud máte takto uložený bod a jste již ve fázi, že chcete zavézt prut, stačí na tento uložený bod kliknout a dát loďce „příkaz“, aby na tento bod doplula pomocí autopilota. V tu chvíli jen sledujete na google mapě, jak se ikona loďky přibližuje k vámi uloženému místu. Ve chvíli, kdy se loďka na určené místo dostane, ozve se z aplikace specifický zvuk, v tu chvíli stačí jen pohnout páčkou na ovladači a montáž společně s krmením vysypat. Po tomto opět můžete využít autopilota, který loď navede zpět na místo, odkud startovala. Tímto způsobem můžete své montáže nespočetněkrát pokládat na zcela totožná místa, což může být při lovu kaprů opravdu klíčový aspekt, který může znamenat velký úspěch!

Teď ovšem trochu předbíháme, nyní se lehce vrátíme v čase a popíšeme si, jak je to s krmením a uchycením montáže při vyvážení. Loďka má dvě objemné komory na krmení, dohromady dokáže hravě dopravit na zvolené místo až 8 kg krmení. Komory jsou ovládané silnými servomotory a každá komora lze pomocí ovladače ovládat samostatně. V praxi to znamená, že jednu komoru s krmením vysypete společně s vaší montáží a pokud jste například na řece, druhou komoru můžete vysypat pár metrů proti proudu od místa, kde jste si položili svou montáž. Samozřejmostí je, že tímto způsobem lze na lovné místo dopravit krmení jak v sypkém stavu (method mix apod.), tak i relativně tekutém (například silně dipované návnady). Uchycení montáže je řešeno opět důmyslně, na zádi lodi je unikátní systém, kdy pomocí ocelového lanka a gumové zarážky máte svou montáž perfektně připevněnou, máte s montáží i během vyvážení neustálý kontakt a tím i riziko zamotání je téměř nulové. Tento způsob je ovšem možný pouze tehdy, pokud máte v koncové sestavě olovo „na pevno“, nikoli průběžně.

Pokud volíte koncovou sestavu s průběžným olovem, lze svou montáž umístit do jedné z komor, jak je to u většiny zavážecích loděk. Ovládání je nastaveno tak, že při vypuštění své montáže (systém na zádi lodě) se automaticky otevře i levá komora.

Jako poslední věc, z toho výčtu pozitiv, které jsem uvedl, bych rád zmínil opravdu výkonné LED osvětlení. Pro někoho by se světla mohla jevit spíše jako „módní doplněk“, ovšem opak je pravdou. Při lovu kaprů, především v zimních měsících, lovíme značný čas po tmě. Ve chvíli, kdy máme revír již zmapovaný, máme zde uložené své „hot spoty“, je samozřejmě vše snadné a světla není skoro třeba zapínat, pokud nevyvážíme na nějakou delší vzdálenost. Mimochodem maximální uváděná vzdálenost od ovladače je 500 metrů. Ale zpět ke světlům, ve chvíli, kdy přijedeme na místo nové a je třeba si vhodná místa k lovu teprve najít, jsou světla perfektní pomocník, díky kterým můžeme loď bezpečně ovládat. Je to jako u automobilu, vpředu bílé, vzadu červené. Podle toho i ve tmě relativně přesně vidíte, kde se loďka pohybuje a především, jakým jedete směrem. Chce to samozřejmě trochu cviku, tzn. si to nakoukat, aby jste přesně věděli, při jaké jasnosti světla jede loď rovně ke břehu nebo naopak od něj a kdy jede šikmo či rovnoběžně se břehem. V tuto chvíli si můžete pomoci i aplikací, kde vidíte, kde loďka aktuálně nachází. Je to opravdu jen o cviku, jako s každou podobnou věcí.

Se zavážecí loďkou jsem byl opravdu velmi spokojený, avšak na několik věcí je třeba si dávat opravdu pozor. Jedna z nich je stav baterií, jelikož ve chvíli, kdy se baterie definitivně vybijí, ztrácíte jakoukoliv možnost dopravit loďku zpět na břeh. Mě se toto jednou přihodilo, bylo to samozřejmě na řece, což situaci ještě zhoršovalo. Musel jsem reagovat velmi rychle, stáhl jsem tedy jeden ze svých prutů, sundal montáž a se samotným olovem jsem se snažil trefit za loďku a poté při stahování se olovem o loďku zachytit a tu si poté přitáhnout. Naštěstí se mi to na několik pokusů podařilo a loď tak neutrpěla jediný škrábanec. Dále je třeba mít loďku stále na očích a právě na větších řekách si dát pozor na projíždějící velké lodě.

Jediné negativum tohoto úžasného pomocníka vidím při ukládání vytipovaných míst, jelikož je loď v pohybu, když mapujete dno a ve chvíli, kdy narazíte na nějaké zajímavé místo, tak než si ho stačíte uložit, loďka dokáže urazit někdy i několik metrů, tedy uložíte si místo ne tak přesně, jak by jste si přáli. Na stojatých revírech je to obecně o něco snazší, když nemusíte počítat s proudem a můžete klidně stát na místě bez hnutí. Ovšem i s tímto jsem se naučil si poradit. Ve chvíli, kdy si nastavím autopilota, aby mi zavezl montáž na uložený spot, tak na mapě pečlivě sleduji pohyb loďky a ve chvíli, kdy jsem odhadem pár metrů před uloženým místem, vypnu autopilota a tzn. převezmu řízení. Poté se již velmi pomalu přibližuji k uloženému místu a během toho bedlivě sleduji sonar. Ve chvíli, kdy spatřím například hranu nebo to, proč jsem si místo ukládal, jediným pohybem dvou páček svou montáž společně s krmením vypustím. Je třeba si i toho vyzkoušet a dostat se do toho.

Závěrem bych rád zmínil tu hlavní podstatu obecně pro zavážecí loďky a to je fakt, že s jejich pomocí dokážete své montáže společně s jakýmkoliv krmením dopravit na místa, kam by jste to bez nich jen stěží dokázali. Z mého pohledu je to opravdu velmi užitečný pomocník, který vám při lovu mnohé usnadní a může vám tak dopomocí k vysněnému úlovku. Za mě osobně je to věc, která do moderní kapradiny, potažmo rybařiny jednoduše patří.

Za tým Carp Dream Association

Martin Kašík