Oslava Nového roku není nic pro mě. Vždycky jsem raději trávil novoroční dovolenou u vody a pokoušel se o ulovení svého prvního zimního kapra – často ve velmi obtížných podmínkách.

V letošním roce jsme se rozhodli zkusit štěstí v zahraničí, za podmínek které byly daleko od ideálu v teplotách minus 16 ° C a sníh všude, kam oko dohlédlo. Takové podmínky odradí většinu rybářů, kteří se rozhodnou namísto mrznutí u vody odložit svůj lov až do jarních teplých slunečních paprsků. Mě ale přitahuje chlad, ticho a nejistota, výzva a pocit volnosti. Proto se nacházím na klidném břehu rybníka uprostřed zimy. A jestliže je mé snažení odměněno potěžkáním kapra – co víc si přát…

chladné a tiché, ale mnohem lepší, než párty doma

chladné a tiché, ale mnohem lepší, než párty doma

Dovolte mi, abych vám dal nejprve pocit, že lovíte se mnou, na štěrkovně. Je to štěrkovna asi dvacet hektarů. O vodě se říká, že je nelítostná, náročná a velmi obtížná na rybolov – jak jsem si mohl několikrát v minulosti sám ověřit v mnoha předchozích pokusech. 

je toho jen trochu, co potřebujete pro chladné zimní dny

je toho jen trochu, co potřebujete pro chladné zimní dny

Nedal se popřít fakt, že jsem zde v loňském roce užil mnoho dnů trápení, kdy se mi nepodařilo zdolat ani jednu rybu. Tato fantastická voda je místy až 25m hluboká s řadou velice slibných a lákavých míst – různých plošin, podvodní vegetace i velkých kamenů. Téměř celý obvod jezera je pokryt rákosím, které se střídá s obrovskými stromy, což vytváří mimořádně zajímavá místa pro zimní rybolov. Zjistil jsem, že klíčem k výběru místa na tak hluboké štěrkovně je hloubka a reliéf dna. O tom ale níže…

je to idylické, ale není to pro slabochy

je to idylické, ale není to pro slabochy

Brzy ráno prvního ledna 2011, jsme se já a dva přátelé vydali na cestu do neznáma. Po tom, co se nám naše cesta zdála nekonečná, díky hustému sněžení musíme jet velmi opatrně a hlavně pomalu po zledovatělých silnicích. Nakonec jsme dorazili k naší štěrkovně kolem poledne. Tito dva přátelé, kteří se ke mně připojili, měli stejný cíl, jako já – chytit alespoň jednoho zimního kapra.

první z příchozích

první z příchozích

Hned po příjezdu byla teplota podle očekávání stále pod nulou a hustě sněžilo. Teplota stále pravidelně klesala. Místní znalec, můj dobrý kamarád nám přinesl aktuální informace, jednak o počasí, ale hlavně kolem rybolovu. Po této diskuzi s místním odborníkem si každý z nás vybral jedno místo. Já jsem se rozhodl pro zadní část jezera, protože jsem v letních měsících tady sledoval největší pohyb ryb. Jeden z mých přátel si vybírá místo vpravo ode mě pod stromem a druhý se rozhodl k lovu na mělké vodě, kde tušil, že by se mohli kapři vyskytovat.

zimní kouzlo

zimní kouzlo

co nejdříve zpět do jejich přirozeného prostředí

co nejdříve zpět do jejich přirozeného prostředí

Blíží se soumrak a chlad intenzivní. To nás přinutilo vybudovat co nejrychleji tábor a připravit se na první noc, aniž bychom se snažili najít k lovu nějaké jiné, lepší místo. Pruty jsme vyvezli kolem sedmnácté hodiny. Věděli jsme, že první noc nepřinese pravděpodobně žádné záběry, ale jak se říká – naděje umírá poslední.

Podle očekávání byla první noc klidná a tak druhé ráno, hned po snídani jsme se pustili do hledání vhodných míst. Jak jsem kroužil se sonarem po jezeře, několikrát jsem projel i nad svým, vybraným místem. Viditelnost je dobrá, tak je vidět až na dno. Dno je zde šikmé a padá z 10m na 15m. Horní část je pokrytá rostlinstvem a řasami, samo o sobě není nijak zajímavé, ale okraje to je něco jiného. Rozhodl jsem se položit jednu montáž na okraj rostlin v hloubce kolem 11m. Kolem jsem rozsypal půl kg 15mm boilie Squid a jeden kg pelet.

 

zdá se přišel konec mé zimní ságy

zdá se přišel konec mé zimní ságy

je to skvělý pocit, když plave zpět

je to skvělý pocit, když plave zpět

Den a noc proběhly v klidu a tak jsem opustil zónu klidu a přestal jsem s krmením. Příliš krmení v zimním období je na škodu a to zejména při nízkých teplotách vody. V tomto případě se teplota pohybovala kolem 4-5° C, což je jistě pro pravděpodobnost úspěchu nevelká!

První dvě noci jsem se snažil upoutat ryby pomocí různých pop-up v různých barvách. Vzhledem k tomu, že tato taktika byla správná, jsem pak přešel na 15mm boilies Squid.

poslední cesta

poslední cesta

Pro vlastní lov jsem používal, jako vždy montáž s čirou zátěží o hmotnosti 113,4g plochým olovem. Je to montáž, která mě nikdy nezklamala.

Samozřejmě, že jsem šťastný!

Samozřejmě, že jsem šťastný!

Vlasový přívěs byl o délce cca 5mm. Použil jsem šňůru s olověným jádrem 11,34kg o délce kolem 20cm.

Pravidelně ji používám, protože mě nikdy v minulosti nezklamala, vždy háček seděl ve spodním pysku. Důvěra ve svou montáž je důležitá a zvláště v takových tvrdých zimních podmínkách!

picture-13-franz-eschberger

Ve dvacet hodin, zároveň s dojídáním naší večeře zazněl můj signalizátor záběru. O pár minut později jsem k mému velkému potěšení rozevíral podběrák, abych si mohl potěžkat svého prvního zimního kapra roku 2011. Po chvíli, která se zdála věčností, kvůli zmrzlým prstům jsem položil prut zpět do stojanu a uložil se ke spánku ve svém vyhřívaném Titanu. Těsně před spánkem jsem si řekl, že se již nemohu vrátit zklamaný, protože se má mise splnila…

Kolem půlnoci mě budí ze spánku ten samý prut a krátce poté jsem podebíral svého druhého kapra. Příprava k opětovnému nahození mě trvá trochu déle, protože teplota klesla k mínus 15oC, při které mi k mokrým prstům vše přimrzá.

picture-14-franz-eschberger

S prvními ranními paprsky přichází, jako budík záběr od třetího kapra- neuvěřitelné. Háček sedí pevně ve spodním pysku, přesně tak jak to má být. Je den, tak můžeme zdokumentovat naše úlovky, což není tak snadné v tak nízkých teplotách. Moje strategie se mi potvrdila jako správná, proto ji nemíním měnit ani po zbytek lovu. S blížící se poslední nocí krmím dalším půl kg Monster Squidem.

picture-15-franz-eschberger

Na další záběr jsem nemusel čekat tak dlouho, což znamenalo, že zhruba ve dvacet jedna hodin jsem podebíral svého čtvrtého letošního kapra. Nahazuju do stejného místa, abych se pokusil ještě něco z produktivního místa vydolovat. Alarm mě budí v pět ráno. Nemohl jsem věřit vlastním uším a o pár minut později podebírám pátého kapra. Byl to poslední kapr naší výpravy. Ráno uzavírám mou úspěšnou výpravu malým fotografováním mé činnosti u vody. Vezměte si k srdci mou radu – v tak nízkých teplotách zacházejte s rybou velice opatrně, používejte velké množství vody, aby se zabránilo poškození ryby. Nejlepší je pár fotek a rychle rybu vrátit vodě.

Ráno balím a opouštím své přátele, kteří míní na jezeře ještě chvíli zůstat a vyrážím k domovu.

Tak se společně s mými výjimečnými letošními zážitky zvěčněnými na paměťových kartách vydávám na dlouhou cestu k domovu. 

S přáním spousty zimních radovánek!

Franz Eschberger