Jak správně namotat vlasec Nash Bullet Mono Brown? Na trh se nám, po dlouhém čase, vrací světoznámý a rybáři velmi opěvovaný vlasec Nash Bullet Mono Brown. Existuje hned několik aspektů, které tento vlasec dostaly do podvědomí rybářů, což vedlo k jeho velké oblibě. Velmi nízká průtažnost a téměř žádná paměť zajišťují dosahování velkých vzdáleností při nahazování. Další z mnoha předností tohoto vlasce je velmi rychlé potápění.  Podle důkladného testování, představitelé firmy Nash zjistili, že tento vlasec nikdy nebyl překonán ve velmi důležitém faktoru, kterým je odolnost proti oděru. V neposlední řadě je potřeba také vyzvednout pevnost v uzlu, která je ve skutečnosti mnohem větší, než je udáváno výrobcem. 

Kolem namotávání vlasců se vedou mnohdy dlouhé debaty a diskuze, kde si rybáři oponují různými názory. Žijeme v době, která je svým způsobem uspěchaná, není téměř na nic čas a každý chce mít všechno okamžitě. Samozřejmě, že mechanické navinutí vlasce na cívku pomocí navíječky, kterou dnes vlastní téměř každé rybářské potřeby, je pro rybáře nejjednodušší a časově nenáročné. Tenhle krok však může způsobit nemalé potíže, které s navinutím vlasce pomocí navíječky souvisejí. Vlasce, které jsou v rybářských obchodech, jsou mechanicky namotány pomocí stroje a pod určitým tlakem na cívku. Při takovém navíjení však dochází k přenesení statického náboje na vlasec kvůli velikému tření. Jistě se vám někdy stalo, že jste si zakoupený vlasec nechali namotat na cívku navijáku, přišli jste k vodě a po několika náhozech se vám stalo, že z navijáku vyletěl velký chomáč vlasce. Tohle přece není možné, když jsem vlasec teď koupil. Možné to je. Navíječka vám totiž vlasec navine a uloží sice úplně stejně, jako jste to viděli u předních světových kaprařů, kteří mají plné cívky nádherně uloženého vlasce, ale zapomněli jste na jednu důležitou věc. Téměř každý naviják v dnešní době má tzv. křížové navíjení, které si vlasec uloží, přesně jak potřebuje. Pojďme se společně v pár krocích naučit jak správně namotat vlasec.

Krok 1.

– Vlasec upevníme do cívky navijáku pomocí jednoduché samo utahovací smyčky.

Krok 2.

– Vlasec Nash Bullet Mono Brown umístíme do kbelíku samolepkou směrem dolů a zatížíme olovem nebo kamenem.

Následně nalijeme vodu tak, aby byl celý vlasec ponořen pod vodou. Vezmeme si navlhčenou hadru, do které uchopíme vlasec a pomocí prstů zajišťujeme dotáhnutí vlasce do cívky navijáku.

Provedeme pět až deset základních omotání.

Krok 3.

– Otočíme vlasec samolepkou směrem nahoru a opět zatížíme kamenem nebo těžkým olovem tak, aby byla celá cívka pod vodou.

Krok 4.

– Vlasec opět uchopíme do navlhčeného hadru, kdy za stálého tlaku navíjíme vlasec na cívku. Po čtyřiceti až padesáti metrech otočíme cívku nálepkou směrem dolů a navineme dalších přibližně padesát metrů. Tento proces opakujeme do úplného navinutí vlasce do navijáku.

Možná že se pozastavíte nad neustálým otáčením cívky s vlascem, ale je to poměrně prosté. Stroj, který v továrně navíjí vlasec do cívky, jej ukládá specifickým způsobem, kdy při tomto procesu dochází k mírnému zkroucení vlasce. My se snažíme tímto otáčením docílit opačného efektu a vrátit se tak jistým způsobem do minulosti, kdy vlasec nebyl navinut strojem na cívku. Tento postup je dalším z mnoha důležitých aspektů, které napomáhají ke správnému ukládání vlasce.

 

Navíjení vlasce pod vodou je nedílným krokem. Voda totiž odstraní statický náboj, který je ve vlasci obsažen. V neposlední řadě je také důležité dbát na plnost cívky, která nesmí být až příliš přeplněná. Pokud by k tomu došlo, riskujete tím, že se vám bude vlasec motat nebo sklouzávat z cívky. Pokud pečlivě dodržíte tento postup, nemusíte se bát, že by docházelo ke zbytečným komplikacím, které mohou být spojené se špatným namotáním vlasce.

Za CARP DREAM Jan Kůs