Avid carp představení produktu – V roce 2015 se na rybářský trh dostalo mnoho dobrých prutů, ale ne všechny z nich jsou zas až tak dobré a ještě k tomu za přijatelné ceny jako nové pruty Traction od Avidu. Po úžasných modelových řadách DSK a MSX přišla nyní anglická firma Avid Carp s velmi zajímavou a cenově mnohem dostupnější modelovou řadou prutů Traction. V této řadě je k dispozici jeden 10ft 3lb prut, tři 12ft pruty v librážích 3lb, 3.25lb a 3.5lb. Pro ucelení řady byl vyroben spodový prut „Spod Rod“ na krmení a markerovací prut „Marker Rod“ na mapování lovného místa.

02

Všechny modely jsou vyrobeny za použití Reactive carbon technologie a na povrch blanku je použit matný oplet z 3K karbonu (tento materiál se obvykle používá jen na prutech nejvyšší kvality). Technologie se nazývá Reactive, protože prut velmi rychle reaguje jak pří nahazování, tak při zdolávání. Tato technologie prutům přináší dokonalé spojení progresivní síly s citlivou parabolickou akcí pro maximální kontrolu při zdolávání úlovku. Díky této technologii výroby blanku rybář nepotřebuje vynaložit tolik síly k dosažení delších náhozů. Prut vyrobený z Reactive karbonu lepé absorbuje výpady bojujících ryb než ostatní pruty a dává tak rybáři mnohem lepší kontrolu při zdolávání, což je nejdůležitější pro úspěšné podebrání vašeho úlovku.

Všechny pruty v délce 12ft jsou osazeny 50mm naváděcím očkem a stejně jako zbytek oček jsou super lehké a v černé barvě. 50mm naváděcí očko napomáhá taktéž k dosažení delších náhozů.

Na všech prutech je použito 18mm velmi lehké sedlo navijáku Supa-lite, které skvěle padne do ruky. Dále je na prutech plná rukojeť z japonské smršťovačky, která je na konci prutu ukončena kovovou koncovkou s gravírováním. 

Poslední vychytávkou na prutu je klip na uchycení vlasce, který na předchozích modelech chyběl.

Model 10ft, neboli 305cm dlouhý prut, je ideálním řešením pro rybáře, kteří provozují aktivnější způsob rybolovu a častěji se stěhují a nepotřebují nahazovat až za obzor. Tuto kratší verzi prutů často vyhledávají i rybaří lovící po většinu času z člunu. Díky jeho délce je rybář s tímto prutem mnohem obratnější, což při zdolávání ze člunu není určitě k zahození. Další výhodou je jejich transportní velikost, prut ve složeném stavu měří pouze 152,5cm. Hmotnost tohoto modelu je pouze 265g.

Naše recenze:

Nám se jako první dostaly do rukou pruty 10ft 3lb a 12ft 3lb. A opravdu můžeme potvrdit, že se jedná o velmi povedené pruty, jak jejich designem, který je velmi decentní bez jakýchkoliv přebytečných nápisů, tak především jejich opravdu rychlou reakcí na jakékoliv podměty. S dvanácti stopým prutem, je poměrně jednoduché dostat montáž za stometrovou hranici. Když jsme prut měli poprvé v rukou, připadal nám jako typický prut na zdolávání, při zatažení za špičku se dostával blank rychle do paraboly. To byl však omyl, protože s prutem se opravdu velice příjemně a poměrně daleko nahazuje.

Prut Traction je vhodný i pro rybáře, kteří nejsou v nahazování úplně kovaní, protože blank odvede velkou část práce za ně s vynaložením minimální síly.

Mnoho z vás budou zajímat i pruty na Markerování a Spodování, ale k jejich testování se dostaneme třeba až příště.

Technické parametry všech modelů:
10ft 3lb model: hmotnost 265g, délka 305cm, 6 oček
12ft 3lb model: hmotnost 360g, délka 365cm, 6 oček, naváděcí očko 50mm
12ft 3.25lb model: hmotnost 325g, délka 365cm, 6 oček, naváděcí očko 50mm
12ft 3.5lb model: hmotnost 390g, délka 365cm, 6 oček, naváděcí očko 50mm
Spod Rod 5lb: hmotnost 425g, délka 365cm, 6 oček, naváděcí očko 50mm
Marker Rod 3.5 lb: hmotnost 285g, délka 365cm, 6 oček, naváděcí očko 50mm

 Dalibor Koutný

avid