Vážení rybáři, rybářky, Tak jako každý rok se na nás rybáře valí na počátku rybářské sezóny nespočet novinek. Důkazem byla rybářská výstava For Fishing, kde jste mohli spatřit neuvěřitelné množství rybářského vybavení na jednom místě. Je vidět, že některé tuzemské rybářské firmy rostou každým rokem a daří se jim. Zřejmě největší dojem na nás udělala expozice firmy Lukáše Krásy  – LK Baits, která svou nabídkou, ale především slogany nad stánky zaujala většinu návštěvníků. My jsme vyzpovídali přímo majitele Lukáše Krásu.

 

Ahoj Lukáši. Jaká byla uplynulá rybářská sezóna a kam se chystáš letos? 

Ahoj. Děkuji za optání. Loňskou rybářskou sezónu jsem si moc užil. Rybařil jsem, jak na českých lokalitách, tak i například ve Francii, Holandsku, ale i Švýcarsku. Tak jak je to běžné, na některých výpravách se mi dařilo více, na některých méně. Především rybaření s Edem Skillzem ve Francii a Amsterdamu bylo docela složité, ale bylo to velmi dobrodružné a naučné. To mě právě na rybařině hrozně moc baví. I když kapr má po celém světě stejné priority, pokaždé je to právě on, který Vás s místním ekosystémem vždy dokáže něčím překvapit. Co se týká letošní sezóny, tak mám tolik plánů, že už nyní vím, že je nemožné vše stihnout.

Stál si téměř u zrodu kaprařiny u nás. Od té doby uteklo mnoho let. Většina známých rybářů z té doby už téměř nechytá a někteří jezdí k vodě už jen sporadicky anebo už jen proto, že mají například rybářské firmy a spíše musí.  Na Tobě je ale vidět, že si přirozeně rybařinu užíváš. Jak ty vnímáš současnou kaprařinu a co tě na ní baví nejvíce? 

Prvně bych rád uvedl, že rybařina je vášeň, pro někoho možná životní styl, ale nelze se jí naplno věnovat, pokud nejste zdraví. To je možná důvod, proč někteří známí rybáři, kteří stáli u počátku kaprařiny, už nerybaří. S věkem přichází i zdravotní problémy. Když se u nás začalo chytat na boilies, vše jsem ještě sledoval dětskýma očima a pozorně se učil od českých průkopníků, jako byl Milan Zelenka, Jarda Vítek nebo Vlasta Vápeník a mnoho dalších.  Později jsem s většinou z nich osobně rybařil a byly to pro mě jedny z nejhezčích zážitků. Kaprařina tehdy byla úplně jiná. Informací o revírech a velkých rybách bylo velmi málo. Pamatuji si, jak jsme tehdy s Vlastimilem Vápeníkem najezdili tisíce kilometrů po Bulharsku, Rumunsku, Francii s mapou v ruce a zkoušeli najít rybářský ráj. Častokrát bych se do té doby rád vrátil, ne proto, abych něco udělal jinak, ale proto, abych to prožil znovu. Současná kaprařina se vůbec nedá porovnávat s tím, co tu bylo například před patnácti lety. Rybáři už mají dostatek informací, mohou rybařit téměř kdekoliv po světě a dosahovat svých cílů. Chytají rekordní ryby na soukromých lokalitách, nebo se účastní rybářských závodů, s kterými se doslova roztrhl pytel. Rybařina je pro mě především svoboda a proto jí možná vnímám trochu jinak. Nelákají mě rybářské závody ani hon za kilogramy. Nejsem ani otrok kaprařiny. Když mám náladu, vezmu si prut se žížalou a vyrazím si pouštět splávek proudem.  Na světě jsem pouze jednou a smyslem mého života není zapojovat se do nějakého blázince, závodění nebo předhánění se, abych zapomínal vnímat přírodu a ostatní krásu, kterou rybařina přináší.

Teď trochu z jiného soudku. Jsi majitelem firmy LK Baits – Lukáš Krása a nelze si nevšimnout Vašeho progresivního růstu a zvyšujícího se zájmu zákazníků nejen tady na výstavišti. Jak ty vnímáš současný vývoj vlastní firmy a jaké další cíle před sebou máte?  

Děkuji moc.  Vývoj rybářských návnad a nástrah je můj další velký koníček, který se později přirozeně stal i mou prací. Už od samého začátku firmy LK Baits, jsem se zaměřoval pouze na tu nejvyšší možnou kvalitu produktů. Je za námi už několik let tvrdé práce. Možná nám teď v rapidním nárůstu produkce paradoxně pomohla i současná situace trhu. Rybářský trh je doslova přesycen levným zbožím různého původu a my sledujeme, že čím více těchto nekvalitních levných produktů na trhu je, tím rychleji naše firma roste.  Rybáři přirozeně začali přemýšlet o svém volném čase, kterého každý má méně a méně a zaměřili se spíše na kvalitní produkt s pravdivým původem, vysokou kvalitou a tradicí. Myslím, že investovat nemalé peníze do rybářského vybavení, povolenky, cesty a pak do vody naházet „nefungující hmotu“ nemá logiku. V loňském roce jsme zaznamenali takový nárůst o naše produkty, že jsme kolikrát nestíhali doplňovat naše sklady a některé produkty byly delší čas nedostupné. To se nám v loňském roce úplně nezdařilo, aby vše nebylo tak růžové. V tom se musíme polepšit, proto v dubnu otevíráme další výrobní prostory.

Můžeš trochu objasnit, alespoň pro začínající rybáře, co stojí za kvalitou produktů LK Baits a v čem se odlišují od konkurentů? 

Bylo by velmi těžké popsat vše, co stojí za naší kvalitou na několik stránek natož do pár vět. Proto odpovím, že za naše největší  know –how můžeme považovat především vlastní výrobní linky, nejvyšší kvalitu použitých surovin, výrobu vlastních ingrediencí a především odbornost. Na vývoji se nepodílím jen já, jak si někteří myslí, ale i jedni z nejlepších odborníků na výživu ryb. Dále specialisti z chemických universit, kteří společně s námi dlouhá léta pracují například na tvorbě esencí nebo na přirozeném konzervování našich produktů, což je pro nás klíčové. Rád bych vysvětlil, že firma LK Baits produkuje až na velmi malé výjimky všechny produkty ve vlastních výrobních prostorách. Naší prioritou je mít maximální kontrolu nad jakoukoliv surovinou, výrobním procesem a konečným produktem. Jsme si jisti, že rostoucí poptávka o naše produkty plyne ze zjištění, že většina českých i zahraničních známých „výrobců“ jsou nakonec zdatní přebalovači, kteří nemají žádnou kontrolu nad svými produkty. Skutečností je, že málokdo z nich vlastně zná složení produktu, který prodává. Mnoho známých firem při stále se zvyšující ceně vajec a dalších režijních nákladů se vydalo tímto směrem a nám to vlastně otevřelo cestu.

Tak tento trend je běžný i v jiném odvětví, kdy se tlačí především na koncovou cenu, ale na druhou stranu je stále více spotřebitelů, kterým není jedno, co kupují. Je to typické například pro potraviny, kde přibývá stále více lidí, kteří se zajímají o původ a složení toho co jíme. Ocení ale ryby a rybáři kvalitu návnad a nástrah?  

Ano je to dobrý příklad. Trh se rozdělil na rybáře, kteří upřednostňují kvalitu použitých návnad a nástrah od těch, kterým je to úplně jedno co do vody naházejí. Podívejte se ale na rybáře, kteří rybařině dávají více, zajímají se o své návnady nebo o nutriční vztah návnady a ryby. Jistě mi dáte za pravdu, že tito rybáři zpravidla dosahují lepších výsledků.  Smyslové orgány ryb jsou neskutečně rozvinuté a na rozdíl od nás umí vyhodnotit nutriční složení potravy na dálku, aniž by ryba sousto pozřela. Kapr dokáže i mnoho jiných věcí, jako i ochutnávat potravu aniž by ji uchopil ústy. Troufám si tvrdit, že více jak 80% návnad a nástrah na světovém trhu produkuje jedna a ta samá továrna, která nemůže použít kvalitní suroviny a i tu špetku z mála ve výsledku „zabijí“ ostrým umělým konzervantem, tak aby produkt vydržel cestovat po světě několik let. Když se nad tím tak zamyslíme, ryby se potkávají se stejným „signálem“ téměř po celé zemi a na některých lokalitách se mu už dokonce vyhýbají.

Lukáši je vidět, že Vaše firma jde jiným směrem než ostatní a v mnoha věcech udáváte směr. Každý rok přicházíte s inovativními produkty.  Velmi nás zaujal Váš nový dvojbarevný boilies. Můžeš nám říci podrobnosti? 

Náše dvojbarevná boilies není úplnou novinkou. Tyto kombinace jsme například využívali už několik let ve výrobě nástrah. Jsou to kombinace příchutí, s kterými nám především pomohli naši zákazníci. Právě oni nám svými výsledky napovídali, které kombinace jsou ty nejlepší. Podívejme se, kolik kaprů se nachytalo za poslední roky na Nutric Acid / Ananas nebo Lesní Jahodu / Kapří tajemství. Existují kombinace příchutí, které dosahují výjimečných výsledků. Produkty DUO X-Tra Vám pomůžou i v těch nejsložitějších situacích, na vodách se silným rybářským tlakem a tam, kde Vám ostatní nástrahy nefungují! Kombinace našich nejúspěšnějších esencí a surovin, dělá z těchto produktů nenapodobitelné a velmi funkční návnady/nástrahy. Kontrastní barvy jsou sestaveny tak, aby i při různých světelných podmínkách, zakalení vody a hloubce bylo boilies dobře viditelné.

Všimnuli jsme si, že jste vyvinuli i program pro lov jeseterů. Co Vás k tomu vedlo? 

Lov jeseterovitých ryb je čím dál více populárnější a na některých revírech už prostě nestačí do vody nasypat halibut pelety. Dva roky jsme vyvíjeli tu nejlepší recepturu a spolupracovali s odborníky, kteří se těmito rybami zajímají a chytají je. V některých zemích je lov jeseterů mnohonásobně populárnější než lov kaprů a zákazníci po nás chtěli, abychom vyvinuli něco speciálního.  Na trhu si nemůžete zakoupit výrobky na jesetery nebo vizy, protože se tomu až na velmi malé výjimky nikdo nevěnuje. V našem sortimentu se tak exklusivně objevil tento sortiment, který obsahuje boilies, pelety, pasty, dipy a boostery. Pro milovníky lovu jeseterů doporučuji vyzkoušet speciální příchuť sýru, kterou jsme testovali v Itálii s výbornými výsledky. V poslední době nás tato šíleně páchnoucí nástraha překvapila i při lovu parem a paradoxně i kaprů.

Firma LK Baits pravděpodobně patří mezi největší výrobce pelet pro sportovní rybolov. Rozšířili jste sortiment i v této oblasti? 

Náš sortiment pelet se už v loňském roce přiblížil k maximální kapacitě výrobní linky a našich skladů, takže jsme museli velmi dobře zvažovat, jestli si můžeme dovolit přidat nějaké novinky. Jsme si jisti, že v současné chvíli nabízíme nejširší sortiment funkčních pelet se širokou škálou použití. Je tu ovšem jedna novinka, kterou jsme letos přidali a nad kterou jsme si dlouhá léta lámali hlavu. Naším cílem bylo vyvinout pelety pro Feeder a Method Feeder.  Method Feeder je možná jedna z nejrychleji se rozvíjejících rybolovných technik současnosti a platí to pro celý svět. Poptávka feederových pelet například z Maďarska a Anglie byla tak veliká, že jsme tomuto vývoji věnovali nemalé finanční prostředky.

Jak probíhá takový vývoj a jaký byl požadavek pro feederové pelety? 

Naše pelety posíláme téměř do celého světa, a proto jsme v kontaktu s rybáři a majiteli firem z různých zemí, kterým na trhu feederové pelety chybí a zatím je speciálně nikdo nevyrábí, když pominu pstruží granule, které jsou různě přebalovány.  Myslím, že to byli právě angličané z firmy Drennan a Roda Hutchinsona, kteří po nás chtěli prvně vyrobit feederové pelety. Později přišel i požadavek od specialistů z firmy Marcel Van Den Eyende. V té době jsem si skutečně uvědomil, že tento produkt na trhu chybí a rozhodnul jsem se, že se na tom pokusíme zapracovat. Vyrobili jsme snad stovky vzorků, abychom doladili receptury k dokonalosti. Využili jsme znalostí závodních rybářů a také musím poděkovat firmě Marcel Van Den Eyende, která se podílela na vývoji. Jsme rádi, že můžeme používat jejich nejlepší ingredience do našich feederových pelet.  Zdálo se, že máme v ruce velmi funkční pelety a našim cílem bylo představit tuto novinku na přelomu roku 2016/2017. Byli jsme si téměř jistí, že jsme u konce testování. Ještě než jsme objednali nové obaly, vyrazili jsme s týmem a peletami naposledy k vodě. Byli jsme nadšeni funkčností pelet, ale náš vedoucí výroby Martin Hájek tehdy prohlásil „Nemá to chybu, ale sere mě, že se to musí předmáčet“! Vývoj feederových pelet nás stal nemalé finanční prostředky a proto jsem ani neodpověděl a mlčel. Bylo mi jasné, že novinka na rok 2017 se odkládá na dobu neurčitou. Vyrobit předvlhčené pelety, tak aby je mohl zákazník opakovaně používat rovnou z pytlíku a nemusel je různě předmáčet? Dát rybářům možnost měnit příchutě a barvy pelet dle potřeby bez zbytečných ztrát? Nabídnout rybářům i fluoro feederové pelety?  Byla to pro nás opravdová výzva a tak jsme se rozhodnuli věnovat tomuto vývoji další rok. Při cestě vývoje nás doběhlo několik zjištění a to i velmi zásoadní, jako že pro takovou výrobu potřebujeme nový speciální extrudér a úplně jinou technologii výroby, kterou jsme nakonec sestavili v Itálii. Je tu rok 2018 a my nyní čekáme už na poslední krok na dlouhé cestě vývoje a to obal pro naše nové IQ Method Feeder Speed Pellets!

Ty peletky vypadají opravdu zajímavě a věříme, že je ocení mnoho rybářů. Vidíme, že jste společně s těmito peletkami rozšířili celý feeder program. Jaké další produkty pro feeder nabízíte?  

K našim novým peletkám máme ucelený sortiment, který jsme nazvali IQ Method Feeder. Rybáři chytající Feeder, Method Feeder, ale i kapraři, kteří si chtějí zachytat si tak mohou vybrat ze speciálních atraktivních nástrah. Rozvinuli jsme sortiment nutričně bohatých malých boilies v průměru 10-12mm doplněných o Pop-Up. Také jsme pamatovali na jiné produkty, které rybáři rádi využívají a to například na velmi atraktivní pasty, kterými rybáři mohou zvýraznit nástrahu. Do sortimentu jsme také přidali speciální gumové extrudy Gumy Gum, které můžete nastažit, jak na háček tak i na vlasovou metodu.  To zdaleka ještě není všechno, protože v průběhu roku přidáme další novinky, které nyní testujeme s firmou Marcel Van Den Eyende a našimi předními závodníky.

Máte i novinky z rybářských potřeb? 

Prioritou naší firmy je samozřejmě výroba návnad a nástrah, ale pokročili jsme dál také v rybářském vybavení. Spustili jsme novou sérii prutů v řadě Hunter a Active Line. Hunter je prut pro skutečné lovce, kteří nehledají žádné kompromisy a chtějí mít prut, na který se mohou dlouhá léta spolehnout. Tímto modelem jsme uspokojili rybáře, kteří chtějí dosahovat dlouhých a přesných náhozů a přitom si dokonale vychutnávat parabolickou akci při zdolávání ryby. Pamatovali jsme i na rybáře, kteří nechtějí do prutů příliš investovat a přitom chtějí mít spolehlivý pracovní prut. V současné době má možnost zákazník zakoupit 3 pruty v hodnotě do pěti tisíc. U třetího prutu si můžete také vybrat libovolnou gramáž, což na výstavě ocenilo velké množství rybářů.  Nově našim zákazníkům nabízíme si pruty vyzkoušet přímo u vody na nedaleké pískovně u našich rybářských potřeb v Přelouči. Stačí, aby si vzali svůj vlastní naviják.

V současné době naskladňujeme také kaprové podběráky, které budou rovněž v řadě Hunter a Active Line.

Vidíme, že se asi nenudíte, další Vaší novinkou, která nás tu na výstavišti zaujala je je neskutečně lehká kobra za výbornou cenu. Prozradíte nám, kde se kobra vyrábí? 

Možná Vás překvapím, ale tato kobra se skutečně nevyrábí v Číně, ale v České republice ve světově známé firmě PASSVILAN, která se mnoho let zabývá výrobou hokejek. Toray Cobra je určena pro všechny průměry boilies do 24 mm a je vyrobená unikátní technologií za použití uhlíkového prepregu a základu vlákna TORAY 3KK.  Při použití nejlepších materiálů se jedná o nejlevnější kobru na trhu. Unikátní tvar je vypočítaný specialisty na fakultě obrany tak, aby boilies ve vrhací tyči dosáhlo maximální rychlosti a rotaci při vymrštění. Jedná se vůbec o jednu z nejlehčích, možná nejlehčí kobru na trhu, kterou v ruce téměř necítíte a můžete tak vnadit libovolné množství návnad bez namožení ruky. Právě neskutečná lehkost a vyvíjený tvar, dovolují dosahovat dalekých hodů zcela každému a to bez potřeby získání návyku. Toray Cobra je také velmi přesná.

Na Českém trhu zastupujete i jiné značky, které to jsou a jaké novinky si připravili oni? 

Firma LK Baits už dávno není jen speciálka určená pro lov kaprů, čehož si můžete všimnout tady na výstavě, našem E-shopu ale i na naši prodejně v Přelouči. Zastupujeme například světově známou značku třínásobného mistra světa v plavané Marcela Van Den Eyendeho, která se zase skvěle doplňuje s firmou Drennan. S anglickou firmou Drennan spolupracujeme přes dvanáct let a v poslední době nás překvapuje například enormní zájem o jejich legendární drahé pruty Acolyte, Martin Bowler, ale i kvalitní bižuterii pro feeder a plavanou. U nás si přijdou na své i milovníci přívlače, kde jim firma Lucky John nabízí exklusivní nástrahy. Zastupujeme i další značky jako je Rod Hutchinson, Norfin, ESP Carp Gear a v současné době jsme v jednání s dalším obrovským partnerem, tak uvidíme, jak to dopadne. Novinky bych asi vyjmenovával delší dobu, proto všechny zákazníky zvu na naši prodejnu do Přelouče nebo na náš eshop lkbaits.cz.

Lukáši děkujeme Ti za rozhovor. Je něco, co by si rád vzkázal našim čtenářům? 

Zdá se to jako klišé, ale musím všem popřát hodně zdraví, protože bez něj si nemůžeme užívat našeho oblíbeného koníčku. Také bych rád vzkázal některým rybářům, aby nikdy nezapomněli na to, co je k rybařině přivedlo. A úplným závěrem? Nesmím zapomenout poděkovat všem našim zákazníkům, spolupracovníkům a našim zaměstnancům. Jsou to právě oni, kteří tvoří LK Baits!

Pro CARP DREAM Jan Drož.