Mark Pitchers

Špičkový britský kaprař a hvězda You Tube seriálu „Výzva“ („The Challenge“), Mark Pitchers, odhaluje X svých nejlepších tipů, jak vám pomoci chytit letos na jaře více kaprů…

spare 1

Jaro je bezpochyby moje nejoblíbenější roční období, kdy jsem venku na břehu a chytám kapry. Dny se prodlužují, teploty stoupají a příroda všude kolem se probouzí ze zimního spánku. Na jaře mají kapři tendenci se pořádně nakrmit, mají největší váhu a jsou v nejlepší kondici. Během této části roku jsem měl některá z mých nezapomenutelných období a nepochybuji, že to samé mě v dalších letech ještě čeká. Za ta léta jsem zdokonalil dovednosti zacílit na jarní kapry a rád bych si myslel, že nejsem tak špatný a dělám v této roční době to nejlepší. Na následujících stránkách se s vámi chci podělit o to hlavní, co mám ve své zbrojnici, a jsem si jistý, že je také využijete ve svůj prospěch…

Tip jedna – Najděte je!
Nalezení ryb je klíč úspěchu!

Nalezení ryb je klíč úspěchu!

Ve Foxu máme jedno malé motto, se kterým, myslím, přišel Rob Hughes, které zní: „Najdi je, Nakrm je, Oklam je“. A toto malé motto aplikujte v každém období, ale na jaře máte největší šanci udělat to dobře, protože kapři se dají většinou nejsnadněji najít a jsou často velmi hladoví. Pro nováčka není lehké se to naučit, tato dovednost často může přijít až s léty zkušeností. Je to těžké vysvětlit, ale až budete chytat tak dlouho jako já, prostě si vytvoříte smysl pro to, co budou kapři nejspíš rádi dělat, a pro rozeznání míst v lokalitě, která budou pravděpodobně frekventovaná v danou roční dobu.

Na většině vod mají kapři tendenci strávit zimu na jednom ze dvou míst, buď přímo uprostřed jezera, nebo jsou vyjetí v okrajových překážkách. A jsou to tato dvě místa, na něž a jejich okolí mám tendenci se zaměřovat jako první, protože jakmile se začnou kapři probouzet ze zimního spánku, začnou skákat a bublat, protože se snaží zbavit pijavic, které se na ně přichytily během chladného období. V těchto místech se budou také krmit během těch prvních týdnů jara předtím, než se oteplí voda a vyrostou rostliny, které je pro změnu povzbuzují k plavání okolo jezera a návštěvě jiných oblastí. Když dojde na lokalizaci ryb, vaší největší výhodou jsou vaše oči a uši. Pár kvalitních polarizačních slunečních brýlí vám pomůže vidět lépe pod vodu, takže když hledáte překážky atd., půjde to s nimi snadněji. Vaše oči vám také pomohou uslyšet ryby, které se vyhazují nad hladinu apod.

Základní vybavení pro každého rybáře.

Základní vybavení pro každého rybáře.

Tip dva – Nakrmte je!

Opět odkazuji zpět na motto, protože krmení ryby na jaře je velká část rovnice. V této roční době si bude kapr potřebovat vytvořit rezervy pro tření, a proto příjem dobrých kvalitních proteinů bude to hlavní v jejich programu. Boilies, jako je Pacific Tuna, je bohaté na proteiny a obsahuje hodně kapřích dobrot, které budou ryby vyhledávat v nadcházejících týdnech. S tímto na mysli rád vnadím v místech, kde tráví ryby hodně času. Ohledně množství návnady, kterou používám, vám nemůžu dát přesná čísla, protože to skutečně záleží na vodě, kde chytám. Nicméně základní pravidlo zní – čím víc kaprů tam je a čím jsou větší, podle toho krmím. Opravdu musíte jen zvážit situaci a použít návnadu méně a častěji, oko upřené do vody, když se ryby krmí, protože ta poslední věc, kterou chcete, je dlouhodobě krmit v místě, kde se nic nekrmí, protože tak prostě plýtváte časem a penězi.

Spring pic 08

Tip tři – Krmte přesně!

Tento další tip navazuje přesně na tip dva. Jak jsem řekl, nechcete umisťovat návnadu do míst, kde se kapři nekrmí, a proto je přesné krmení klíčem. Během jara budou mít kapři místa, která budou pro krmení preferovat, jsou to často místa, kde je množství přírodní potravy, již budou sbírat. Když se kapři krmí přirozeně, objevují se často na hladině bublinky a prozradí je, můžete se na tato místa zacílit a začít krmit, aby kapři začali přijímat návnadu pravidelně. Když jsou tyto lokality v krátké vzdálenosti, používám katapult pro zjištění přesnosti, zatímco Impact Spod (s vlascem zaklapnutým v klipu navijáku) používám, když jsou ve větší vzdálenosti na větší rozloze.

Tip čtyři – Přidejte atraktory

Další věc, kterou rád na jaře používám, je zatraktivnění krmení. Toto jaro budu přidávat odpovídající Pacific Tuna tekutou přísadu do boilies, takže obrovsky zvednu aroma, které tak provoní krmené místo. Jak jsem řekl, kapři jsou hladoví a hledají potravu, tak jim udělejte laskavost a zjednodušte jim hledání a příjem potravy, jak jen je to možné. Přidání těchto mastných tekutin v sobě skrývá také další výhodu, totiž že se budou často na vodě vytvářet na hladině olejové skvrny, když s nimi kapři budou na dně hýbat. To vám pomůže rozeznat, že návnada je požírána, a vzbudí důvěru, že zanedlouho přijde záběr.

Zkuste smáčet nástrahu v odpovídajícím tekutém atraktoru.

Zkuste smáčet nástrahu v odpovídajícím tekutém atraktoru.

Tip pět – Zvolte správnou nástrahu

Pokud budete krmit kvalitní návnadou, často se také vyplatí použít tu samou nástrahu jako návnadu, protože kapři, jak bylo zmíněno výše, hledají dobrou, kvalitní, vysoce proteinovou potravu. Tyto ryby vědí, co je pro ně dobré, takže se nebojte jim to dát. Jsem velkým fanouškem pop-up a při použití korkových nástrah jako pop-up jsem schopen přesně sladit moje krmení, což je, myslím, na jaře velká výhoda.

Spring pic 19

 

Tip šest – Hi- Viz nástrahy účinkují zázračně

Tento šestý tip nyní kompletně popírá moje předchozí rady, je pro to dobrý důvod! Ano, na jaře se kapři hodně krmí a ocení vaše kvalitní krmení, avšak na jaře bude řada příležitostí, kdy se budete snažit o velmi rychlý záběr, a to je chvíle, kdy může skórovat ostrá dobrá, světlá, ovocná nástraha. Když uvidíte, že se kapr ukazuje v jiném místě, než tam, kde jste koncentrovali vaše krmení, nebuďte vyděšení, vytáhněte prut, nastražte jasně barevnou nástrahu a bez krmení nahoďte do blízkosti ryby. Díky této činnosti se během přicházejících týdnů nepochybně podívá na břeh množství kaprů. Pokud takto rádi používáte tyto nástrahy, je možné, že objevíte nové místo, které začnete krmit, a připravíte si tak loviště na příští vycházku.

Nahození samostatné jasně zbarvené nástrahy vždy přinese jeden nebo dva záběry navíc.

Tip sedm  – Vždy u sebe mějte montáže Zig Rig!
Tyto komponenty Mark využívá k vytvoření montáže Zig Rig...

Tyto komponenty Mark využívá k vytvoření montáže Zig Rig…

Další rada, která neodpovídá teorii použití kvalitního krmení, je použití metody Zig Rig, ta je opět založena více na viditelnosti nástrahy než na její potravinové hodnotě. Když v jarním jezeře nebude možné ulovit rybu, zapojte Zig Rig. Během jara bude slunce prohřívat vrchní vrstvy, proto teplejší voda nebude u dna.  To znamená, že kapři budou trávit většinu času ve sloupci a budou si užívat teplé vody. Jestliže rybám při použití metody Zig Rig nabídnete nástrahu přímo pod nos, značně tak zvýšíte šanci na záběr, budou-li ryby správně naladěny. Moje doporučení v otázce barvy a hloubky zní – experimentujte a neustále zkoušejte, nebojte se kombinovat, dokud nedosáhnete sestavy, která právě tento den funguje.

Doufám, že vám těchto sedm tipů dalo dostatek podnětů, jež budete zkoušet a budou vám platné při rybolovu v následujících týdnech a měsících  – můžete tak zažít podstatnou změnu. Hodně štěstí, ať již budete lovit kdekoli, a pamatujte, že mi můžete zaslat výsledky na Facebook nebo Twiter!

Uveďte tyto tipy do praxe a jarní úspěchy nebudou daleko!

Uveďte tyto tipy do praxe a jarní úspěchy nebudou daleko!