Příběhy několika hodin

Čas, spěch, nedostatek… tyto slova vystihují holou skutečnost dnešní doby. Týdenní výprava je pro jednoho svátkem, druhý však tento fakt bere jako každodenní realitu. Lidé si často spojují dlouhé výpravy s velkými a těžkými kapry.  Jezero jako moře s druhým břehem kdesi v nedohlednu a touha po rybě snů. Co kdyby tomu bylo právě naopak? Krátká vycházka k vodě, velcí kapři, příběhy pár okamžiků, které v nás zůstanou dlouhá léta. Pojďme se společně ponořit do příběhu jednoho dne, kdy dobrý výběr lokality, správné krmení a velmi jednoduchá metoda lovu můžou znamenat pro mnohé z nás ryby snů.

Výběr správné lokality jako jeden z klíčů k úspěchu.

Velmi důležitým faktorem při krátkodobých vycházkách k vodě je správný výběr lokality a místa lovu. Tedy místa, kde chci položit své montáže. Chování kapra, zejména na menších lokalitách, není těžké odhadnout, avšak neuděláte chybu, když se na revír, kde se chystáte lovit, zajedete podívat párkrát dopředu.  Velcí a zkušení kapři velmi rádi vyhledávají překážky, písčité lavice, padlé stromy a podobné anomálie ve vodě. Většinou se jedná o přirozené zdroje potravy, kdy na kořenech, pařezech a různých nerovnostech se často vyskytují jemné mušle, vodní organismy a další variace potravy kapra. Jedná li se o revír bahnitého podloží, není od věci vyselektovat nějaké tvrdé místo na dně, kde kapři vyhledávají svou potravu.

Zmapování terénu i charakteru podloží.

Další důležitý faktor je zmapování hloubky a charakteru dna. Na bahnitých revírech se občas dají najít místa, kde je dno složeno z tvrdšího podkladu, jako je písek, štěrk nebo drobné kamínky. To jsou přesně ta místa, která kapr upřednostní před měkkým blátem, kde musí pracně potravu vyrývat ze dna. Hloubka v těchto případech hraje také důležitou roli. Kapři se přes den mnohdy vyskytují v hlubších partiích vodních ploch. Pokud nemáme informace o hloubkách v různých místech lokality nebo si nejsme jisti, v tomto případě nám velmi pomůže marker, pomocí kterého dokážeme přesně určit hloubku v místě, kde chceme položit své montáže. Později poslouží také jako záchytný bod, který napomůže při krmení. 

Způsob a výběr krmení.

Při těchto vycházkách se snažím svá lovná místa krmit bodovým systémem. Krmení velkých ploch by v takovémto případě mohlo prodloužit domu mezi nakrmením a samotným záběrem. Není to pravidlem, ale může k takové nechtěné situaci dojít, protože čím větší plochu nakrmím, tím déle může kaprovi objevení mé nástrahy trvat. Snažím se tedy zaměřit na co nejmenší krmnou plochu v kombinaci s přesným ukládáním svých montáží.

Samotný obsah krmení by neměl být nikterak složitý. V těchto případech dbám na to, aby krmení kapra přilákalo, ale ne zasytilo a udrželo dlouhodobě na místě. Nejčastěji volím směs tygřího ořechu a partiklu, který ještě obohacuji o aromatické složky. Kapra totiž potřebuji přilákat, ale zároveň mu dát důvod, aby se zajímal více o mou nástrahu než o návnadu. 

V poslední době jsem si velmi oblíbil boilie Nash z řady Citruz Special Edition. Toto boilie se je složeno ze směsi, která obsahuje vysoký podíl mléčných proteinů a dalších nutričně bohatých látek spolu s mnoha zvýrazňovači chuti a esenciálními oleji. Boilie Citruz je k dostání v růžové barvě, kdy výrobce do balení přidal mix růžových kuliček různé sytosti barvy v poměru 2:1, aby si rybář mohl vybrat podle vlastního uvážení.

Jednoduchá montáž může znamenat více než složitá.

Způsobů a montáži, které na světě existují, je stále víc a víc. Já se však držím staré osvědčené klasiky, která se skládá z průběžného olova, výměnného obratlíku, převleku, ztužené šňůrky a malého olůvka asi dva centimetry od samotného háčku. Olůvko před háčkem slouží jako pomocný prvek, který zajistí správné otočení a zapíchnutí háčku v tlamě kapra. Své boilie se snažím odlehčit pomocí malé plovoucí kukuřičky, která mi zajistí neutrální vyvážení boilie. Proč vlastně toto neutrální vyvážení? Odpověď je velmi jednoduchá. Velcí, zkušení a opatrní kapři mnohdy berou nástrahu velmi opatrně. Zatímco klasickou kuličky, která leží na dně, musí nasát pod větším tlakem, neutrálně vyváženou kuličku s pop-up kukuřičkou nasají mnohem snáze. Tímto jednoduchým trikem si zvýším pravděpodobnost záběru.

Každý detail může rozhodnout.

Jelikož se snažím být co nejvíce nenápadný a jedním z mých zájmů je minimalizace jakéhokoliv podezření ze strany kapra, svůj vlasec vždy pokládám na dno pomocí olova, které se jednoduše nacvakne na vlasec okamžitě po nahození, pod názvem back lead. Toto olovo mi vlasec krásně přitlačí ke dnu a riziko, že by na něj kapr mohl narazit, což by vedlo k jeho vyplašení a následné nedůvěře, tím minimalizuji.

Někdy stačí jen pár hodin k ulovení velkého kapra.

Radost z každého uloveného kapra je u mě samozřejmostí.

Pamatujte na to, že v jednoduchosti je vždy krása a velká síla. Zkuste se vžít do role kapra a představte si, jak byste se v jeho situaci chovali vy. Pokuste se udělat vše pro to, aby u kapra nevzniklo sebemenší podezření a nedůvěra ve vaše lovné místo.

Jan Kůs