Vyberte si jakoukoli lokalitu a zcela jistě zde najdete místa pokrytá bahýnkem a blátem. Slovem bláto se myslí hmota skládající se z organických zbytků, pozůstatků odumřelé trávy a všemožných zbytků na dně. Lov na takto zabláceném a zabahněném dně vyžaduje jinou taktiku než při lovu na jiných typech dna, jako je písek, štěrk atd… Špatný přístup při různých okolnostech může často vést k tomu, že se promarní všechny šance. Proto bych vám rád ukázal, jak a proč se vyrovnávám s lovem na těchto  problematických typech dna.

Nikdy se nevydávejte napoprvé k neznámé vodě s tím, že ji vychytáte, protože to se vám nikdy nepodaří. Vždy myslím na vychýlení jazýčku vah ve svůj prospěch zúžením možností.

Plovoucí nástrahy používám po celý rok. Jsou skutečně účinné, i když jsou kapři plaší, nebo pokud jsou ryby málo aktivní. Montáží k předložení těchto nástrah ale ve skutečnosti není mnoho. Zde je jedna, kterou používám opravdu pravidelně.

Kdekoli je to možné, raději dávám přednost Hingedstiffrigu jelikož s tím mám dobré zkušenosti, co se týká neviditelnosti a utajení na jemně zabahněném dně. Materiál Illusion je také neuvěřitelně pevný!

Před nahozením vždycky zkontroluji hrot háčku. Toto pravidlo používám u všech háčků. Ať chytám na kanále, řece, na tvrdé štěrkové lavici nebo na rybníku s jemným bahnem, háček musí být vždy perfektně ostrý.

Co se týká zátěže, nejraději používám co nejlehčí, jen aby mi zajistily nahození do požadované vzdálenosti. Pak mám jistotu, že se zátěž nezaboří hluboko do bláta. Ovšem, někteří rybáři mohou namítnout, že lehké oovo často vede k malému odporu při zaseknutí kapra. U menšího olova je ale větší pravděpodobnost, že někam zapadne, a vznikne tak odpor důležitý k pořádnému zaseknutí!

Taktika

Z hlediska taktiky jde hlavně o konkrétní použité množství návnady. Vždycky tvrdím, že je třeba začít malým množstvím a pozvolna a postupně přidávat. Nikdy neházejte do vody návnadu jako zběsilí, když jste na neznámém revíru, zvlášť pokud chytáte naslepo. K malému množství se dá vždycky přidat, ale co jste tam naházeli, to už zpátky nevezmete. Je nesmírně snadné překročit onu pomyslnou tenkou hranici mezi tím, co ještě funguje a co už působí zcela opačně, jste-li na vodě, o které nic nevíte. Zde jako první možnost výborně fungují partikly jako například kukuřice nebo peletky, protože jsou přijatelné pro většinu druhů ryb. Na tyto návnady půjde cejn i lín a začne je brát hned, takže ve srovnání s boilies je těmito návnadami těžší překrmit.

talisman pro štěstí

talisman pro štěstí

Toto je snad jasný důkaz, že jsem postupoval správně. Během let, po která jsem chytal stejnou taktikou, se mi do paměti vrylo několik lovů, při nichž jsem chytil i krásné kapry 19,5 a 20 kg.

 

Za CARP DREAM Rostislav Masopust